Верховна Рада прийняла Закон про мову

Сьогодні, 25 квітня, український парламент прийняв у другому читанні з більш ніж 2000 поправок Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. За прийняття закону проголосували 278 депутатів. Проти – 38, утрималися семеро, не голосували 25 осіб.

Як повідомляє інформагентство “Укрінформ”, прийнятим законом створюється Національна комісія зі стандартів державної мови та вводиться посада уповноваженого із захисту державної мови.

Нацкомісія буде складатися з дев’яти членів, яких призначатиме Кабінет міністрів. Серед повноважень цього органу – твердження вимог до рівнів володіння державною мовою для отримання громадянства України. Нацкомісія уповноважена організовувати й проводити іспит на рівень володіння державною мовою, а за його результатами видавати відповідні сертифікати.

Уповноваженого із захисту державної мови також буде призначати та звільняти з посади уряд. Уповноважений розглядатиме скарги та зможе штрафувати суб’єкти господарювання за порушення вимог закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Відповідно до закону, володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання посадових обов’язків зобов’язані: Президент, Голова Верховної Ради та його заступники, Прем’єр-міністр, всі члени уряду, керівники державних установ, підприємств та відомств, народні депутати, державні службовці та посадові особи всіх рангів, керівники та особовий склад Нацполіціі, судді, адвокати та нотаріуси, керівники навчальних закладів, педагоги й медичні працівники державних і комунальних установ охорони здоров’я.

Володіння українською мовою стане обов’язковим для осіб, які мають намір отримати громадянство України. Їм необхідно буде скласти іспит з рівня володіння державною мовою у встановленому урядом порядку. За його результатами особа отримає відповідний сертифікат. При цьому класифікація рівнів володіння державною мовою буде розроблятися й затверджуватися Нацкомісією з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR).

Разом із тим іноземні військовослужбовці, які служать у Збройних силах України та мають державні нагороди, а придбання ними українського громадянства становить державний інтерес, зможуть отримати його без підтвердження рівня володіння державною мовою, проте повинні будуть оволодіти нею протягом року з дня набуття громадянства.

Законом визначаються особливості застосування державної мови у сфері культури, телебачення й радіомовлення, друкованих ЗМІ, в сфері обслуговування споживачів та інших галузях.

Переважна більшість норм закону вступає в силу через два місяці після його опублікування у парламентській газеті “Голос України”. У той же час у певних випадках цей термін є тривалішим. Наприклад, у сфері друкованих засобів масової інформації законом передбачений перехідний період тривалістю 30 місяців.

Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та відправлення релігійних обрядів.