Нацбанк ввів в обіг монету до 300-річчя Григорія Сковороди

Сьогодні, 22 ноября, у день народження (за старим стилем) українського філософа, поета, педагога Григорія Сковороди в Україні ввели в обіг монету номіналом 20 гривень, присвячена мислителю.

Про це Харків Times дізнався з повідомлення НБУ.

Монета присвячена 300-річчю з дня народження Григорія Сковороди, який є однією з найяскравіших постатей в українській філософії та літературі.

“Сягнувши у своїх помислах життєво важливих, екзистенційно вагомих проблем людського буття, він актуальний і понині – як особистість, мислитель, письменник. Органічне поєднання особистих і громадських мотивів – найхарактерніша ознака поезії Григорія Сковороди. Збірка віршів “Сад божественних пісень” є його своєрідним ліричним щоденником, в якому знайшли відображення життєві події, морально-філософські роздуми про смисл життя, істинне щастя, добро, чесність тощо. Збірка містить 30 пісень.”, – розповіли у Нацбанку.

На монеті відображено творчі доробки філософа.

Основна композиція аверсу – символічний стилізований фонтан, що є алегорією Бога, який наповнює водою різні посудини, метафори людини та людської душі. З одного боку, вони всі різного розміру, отже, нерівні. З іншого, – усі вони наповнені, тому рівні. Кожна посудина має різний об’єм, але отримує достатньо води для свого наповнення. Зображення фонтана відсилає глядача до графічного малюнка Сковороди “Нерівна всім рівність…”.

Над життєдайним фонтаном “проростають райські” дерева (елемент оздоблення – локальна позолота), що формують сад божественних пісень, навколо яких “розтікаються” рядки зі збірки “Сад божественних пісень”.

На реверсі монети зображено метафоричну художньо-образну композицію: під деревцем вишні – юнак, який грає на сопілці, поряд – розкрита книга (символічний світ Г. Сковороди); навколо – дзеркальні символічні постаті, що намагаються ухопити філософа, та напис півколом – Світ ловив мене та не спіймав.

Монету викарбовано з матеріалу нейзильбер у кількосіт 2500 штук.

Як повідомляв Харків Times, на вулиці Алчевських у Харкові з’явився мурал, присвячений українському філософу Григорію Савичу Сковороді. Композицію створили викладач та студенти Харківського національного педагогічного університету, який носить ім’я видатного українця.