У Харкові та області почалося відновлення невитребуваних шкіл

Цю школу відновлюють у Київському районі Харкова. Фото: Харківська міськрада

У цьому році в Харкові та Харківській області почали відновлювати понівечені російськими обстрілами школи й ліцеї. На це виділяються гроші з бюджетів різного рівня, з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, з міжнародної допомоги. Харківська міськрада вже уклала договорів на відновлення шкіл більше, ніж на 30 мільйонів гривень. В області відновлюють 21 освітній заклад, за відомостями ХОВА, шість вже відновлені.

Про це Харків Times дізнався з повідомлень місцевої влади, моніторингу системи Prozorro, Єдиного порталу публічних коштів та публікацій Харківського антикорупційного центру (ХАЦ).

Від початку повномасштабного вторгнення рф прицільно знищувала у Харківській області саме навчальні заклади. Школи та дитячі садочки потерпали від російських снарядів та ракет, мабуть, не менше, ніж наша енергосистема.  Станом на липень, за даними Харківської обласної прокуратури, у регіоні були пошкоджені чи знищені 602 об’єкти освітньої інфраструктури — це дитячі садки, школи, заклади спеціальної технічної освіти та вищі учбові заклади. Лише в обласному центрі були пошкоджені 61% шкіл та 46% дитсадочків. Велика кількість мешканців регіону залишили свої домівки та евакуювалися – до більш безпечних районів області та обласного центру, до більш безпечних регіонів України та за її кордони. Переважна більшість місцевих шкіл продовжила заняття з дітьми у вже звичному з часів недавньої пандемії «режимі онлайн».

Безумовно, й для навчального процесу, й з огляду на соціалізацію дітей це дуже погано. У нинішньому навчальному році принаймні обласний центр почав шукати безпечні форми відновлення офлайн-навчання. У Харкові запрацювала так звана метрошкола, де на сьогоднішній день, за словами мера міста Ігоря Терехова, навчаються вже близько двох тисяч школярів. Мабуть, всі пам’ятають, що до створення метрошколи у місті точилися неабиякі баталії між громадськістю й ЗМІ та Департаментом освіти міськради, який наполягав на відновленні офлайн-навчання «за будь яку ціну». У цілій низці харківських шкіл витрачалися величезні гроші на створення укриттів, що насправді виявилися «простішими укриттями», де не можна ані проводити заняття, ані ховати дітей від обстрілів. Врешті решт міськрада була змушена це визнати – тоді й народилася ідея школи у метро. Але, як зазначив кілька днів тому мер Терехов, «можливості підземки, на жаль, поступово вичерпуються». Тепер у двох районах міста будуються великі укриття, які зможуть стати «підземними школами», де можна буде навчати харківських дітей. Початково заявлено, що вартість будівництва такого укриття становить трохи менше 60 мільйонів гривень.

«Зараз ми ретельно працюємо над тим, аби якнайшвидше завершити будівництво підземної школи – першого сучасного бомбосховища в Індустріальному районі, де у форматі офлайн зможуть навчатися ще 900 дітей», – заявив Терехов.

Він також зазначив, що паралельно готується документація та підшукуються відповідні ділянки у різних районах міста для будівництва ще кількох подібних шкіл-укриттів. Бо сьогодні, за словами мера, «це єдине оптимальне рішення, здатне поєднати безпеку й очну освіту».

І ось на цьому тлі протягом останніх трьох місяців Управління з будівництва, ремонту та реконструкції Харківської міськради перераховує понад 27 мільйонів гривень підрядникам, що займаються відбудовою міських закладів освіти. А з моніторингу системи Prozorro бачимо, що це управління вже уклало 17 договорів на таке відновлення, загальна сума яких складає 305,12 млн гривень.

Згідно з даними Харківського антикорупційного центру (ХАЦ), найкоштовніший ремонт планується в школі №42 на Салтівці – початково сума договору сягала майже 63 млн гривень, але потім була знижена до 58 млн. Цікаві подробиці про завищення у кошторисах вартості матеріалів та давні зв’язки підрядників з міськрадою читайте на сайті ХАЦ.

В області такі укриття, «спроможні витримати навіть пряме влучання російської С-300», також будуються – у Коротичі та в Люботині. Вартість кожного з них – майже 100 млн гривень. Начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов назвав «створення комплексного безпечного та комфортного освітнього середовища» одним з найважливіших сьогодні питань.

За його словами, за допомоги міжнародних партнерів ХОВА з Управління ООН з обслуговування проєктів (ЮНОПС) у Харківській області в цьому році відновлюється 21 заклад освіти. У шести закладах ремонтні роботи уже завершені. А для 15 освітніх закладів за допомогою ЮНОПС навіть «будуть закуплені необхідні меблі». Будуються й укриття в освітніх закладах – сім таких укриттів планують облаштувати до кінця року. Щоправда, невідомо, чи входять до цих семи розрекламовані підземні школи у Коротичі й Люботині й чи витримають всі сім укриттів «прямий удар російської С-300».

Питання: хіба Харківщину вже не обстрілюють кожного дня російські війська? Чи є хоч якісь підстави вважати, що росіяни з невідомих причин більше не битимуть по освітніх закладах нашого прифронтового та прикордонного регіону? Чи мають відновлені школи бодай якийсь шанс прийняти учнів хоча б у майбутньому році? І чи варто у регіоні, де знищено безліч людського житла та підприємств, де необхідно хоча б консервувати безліч об’єктів, які тепер можуть загинути просто тому, що природа  закінчить справу росіян, зараз відновлювати школи, які стоятимуть пустими та навіть завозити у них нікому непотрібні меблі?

Як повідомляв Харків Times, у селищі Коротич Харківської області будується укриття, яке фактично є «школою під землею, де зможуть навчатися діти». Вартість будівництва 99,1 млн гривень.

В Індустріальному районі Харкова готуються побудувати підземне укриття на 450 дітей, яке фактично буде повноцінною підземною школою.

У липні рішення Ради оборони Харківської області про дозвіл на повернення учбових закладів до очної форми навчання було прийнято без урахування наявних готових до експлуатації укриттів. Багато питань, пов’язаних із цим важливим кроком, залишилися без відповідей.

Харківців вразили десятикратні переплати під час будівництва укриттів у міських школах.