МСЕК – всьо. Президентським указом медико-соціальні комісії ліквідуються

Фото: СБУ

Сьогодні, 22 жовтня, за підсумками засідання РНБО президент Володимир Зеленський підписав Указ № 732/2024, яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». Серед інших важливих пунктів у цьому рішенні міститься «ліквідація медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року».

Про це Харків Times довідався з тексту Указу.

В Указі йдеться про «невідкладне реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні» – зміни до низки законів, які забезпечать таке реформування, слід розробити в місячний термін.

Також президентський указ та рішення РНБО містять у собі обов’язкове проведення «перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів». З цією метою Міністерство охорони здоров’я разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями у тижневий строк створюють робочі групи, які й будуть перевіряти. У тримісячний термін все повинне бути перевірено, а «за наявності підстав» про результати поінформовані «правоохоронні органи, а також інші уповноважені органи для вжиття ними відповідних заходів реагування».

До 31 грудня на розгляд Кабінету міністрів мають бути внесені проєкти законів «про внесення змін до Кримінального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України, які б визначали голову й членів медико-соціальних експертних комісій суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та відповідачами у справах про визнання необґрунтованими активів (цивільна конфіскація)».

Крім того, Міністерству охорони здоров’я разом із Міністерством цифрової трансформації наказано у двотижневий термін подати на розгляд Кабміну «план цифровізації проходження всіх етапів медико-соціальних експертних комісій».

На цьому особисто наголосив президент Зеленський, підкресливши, що це необхідно «для реальних і саме системних змін». Тим більше, що не лише «посадовці роблять собі інвалідність завдяки зв’язкам», а й «люди, які отримали справжню інвалідність, зокрема в бойових діях, часто не можуть отримати відповідний статус і справедливі виплати».

Як повідомляв Харків Times, напочатку жовтня Служба безпеки України затримала у Харкові злочинну групу з 13 осіб, які «списали» з військового обліку 400 осіб призовного віку з різних областей України на підставі фіктивних довідок про інвалідність.

Ще у травні 2023 року СБУ викрила у Харкові реєстраторку МСЕК, яка за хабарі організувала оформлення липових довідок про інвалідність. Її «послугами» скористалися щонайменше 200 людей, переважно чоловіків призивного віку.

Рік тому, у жовтні 2023 року, тодішня голова Харківської обласної медико-соціальної експертизи Лариса Бунічева порадила пораненому бійцю «відрізати поранену ногу, щоб отримати другу групу інвалідності», що викликало обурення навіть у Мінздрава.