Зима на Харківщині може стати такою ж теплою, як зараз на півдні Криму – кліматолог

Фото: Харків Times

Внаслідок змін клімату в найближчі десятиріччя в Україні вже не буде звичних, зі снігом та морозами, зим. До кінця століття зима на Харківщині може бути такою ж теплою, як зараз на півдні Криму.

Про це Харків Times довідався з повідомлення УНН з посиланням на завідувачку відділу прикладної метеорології та кліматології УкрГМІ ДСНС України та НАН України Віру Балабух.

«Середня за місяць температура повітря в Україні може бути на один-два градуси вищою за кліматичну норму на більшій території країни, про що свідчать розрахунки світових прогностичних центрів – Європейського центру середньотермінових прогнозів та Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США», – розповіла Віра Балабух.

Для характеристики клімату певного регіону кліматологи використовують таке поняття, як кліматична норма – середні багаторічні значення показників за тридцятилітній період. «Якщо порівнювати два кліматичні періоди, наприклад 1961-1990 і 1991-2020, то ми бачимо, що кліматична норма середньої за місяць і сезон температури повітря суттєво змінилась на всій території України. Сучасна кліматична норма середньої за рік температури повітря в Україні стала на 1,2°С вищою за її базові значення у1961-1990 роках», – зазначає Віра Балабух.

На жаль, температура повітря зростатиме і надалі, каже кліматолог. Цей ріст спостерігатиметься протягом усього року і влітку також. Середня за рік температура повітря в Україні до середини століття може збільшитись майже на 2,0 °С, порівняно з його початком. До кінця століття ці зміни, імовірно, перевищать 4,0 °С.
«Літо до середини століття може стати майже на 2,5°С теплішим на значній території країни, а до кінця століття ці зміни перевищать 5,5°С. Найбільший ріст температури очікується у східних та південних областях країни», – додає Віра Балабух.

Своєю чергою, суттєве підвищення температури повітря взимку приводить до того, що її тривалість в Україні скорочується. Усе частіше спостерігається таке явище, коли через аномально високу температуру у багатьох регіонах України метеорологічна зима має середню за добу температуру повітря вище 0⁰С, що триває понад 5 днів. «Така зима, наприклад, відмічалась у 2019-2020 роках. Тобто, за таких умов, осінь поступово переходить у весну, оминаючи зиму. Протягом зимових місяців спостерігається погода, яка характерна для листопада або березня. Такі тенденції зберігатимуться і надалі і посилюватимуться, особливо у другій половині століття. Як наслідок, до кінця століття зима на Харківщині може бути такою, як зараз на півдні Криму», – попереджає кліматолог.

Як повідомляв Харків Times, 2020 рік у Харкові виявився найтеплішим за всю історію метеорологічних спостережень.

У 2021 році середньорічна температура в Харкові склала +9,2°C, що на 0,5°C вище за кліматичну норму.