Відбудова у Харківській області: держава профінансувала 38 перших проєктів

Старосалтівський ліцей, березень 2023. Фото: Сергій Бобок / Харків Times

Харківська область – одна з найбільших за обсягом руйнувань в Україні, в ній зруйновано більше 30 тисяч об’єктів. Держава вже профінансувала з фонду ліквідації наслідків збройної агресії відновлення 38 зруйнованих об’єктів на суму близько 540 млн гривень.

Про це розповів журналістам голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов, повідомив кореспондент Харків Times.

«Це не остаточна цифра, тому що цей фонд приймає від нас проєкти певними чергами. Це перша черга проєктів, яка була вже затверджена і вже профінансована. Тобто ми наразі чекаємо кошти і приступаємо вже до їх реалізації. По частині проєктів роботи вже розпочаті, тому що там передбачено співфінансування із місцевого бюджету», – сказав він.

За даними обладміністрації, 27 проєктів – це ремонт багатоквартирних житлових будинків, на це виділено 279,6 млн гривень. 17 будинків відновлюватимуть в Дергачах, три – в Старому Салтові, та по одному – в Золочеві, Рогані, Докучаєвському, Чугуєві, Балаклії, Новій Гусарівці та Лозовій. За словами Синєгубова, пріоритетними є будівлі, що не мають сильних руйнувань. «Відновлення має бути швидким, безпечним, і звичайно, ці проєкти мають бути комплексними. Наприклад, у місті Дергачі ми відновлюємо декілька двоповерхових багатоквартирних будинків, і там одразу розраховуються укриття. Звичайно, в пріоритеті в нас не найпростіше укриття, а саме захисні споруди. Однак, якщо житлові будинки не мають жодного укриття, то наше завдання спочатку створити найпростіше укриття для людей, тим більше, що вони там вже проживають, а надалі вже говорити про захисні споруди»,- зазначив Синєгубов.

Майже 77 млн гривень виділено на ремонт двох закладів освіти – Старосалтівського ліцею та Чугуївського ліцею №2. «Звичайно, якщо будуємо освітній заклад, або відновлюємо його- одразу на першому місці це питання укриттів, бо вони там мають бути обов’язково», – сказав Синєгубов.

126,9 млн гривень виділено на реконструкцію семи закладів охорони здоров’я. До першої черги потрапили будівлі центрів первинної медичної допомоги (ЦПМД) у Дергачах, Малих Феськах Богодухівського району, селі Лісне під Харковом, у Руській Лозовій, Великих Проходах. Відремонтують також будівлю у центрі Старого Салтова, в якій знаходяться амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Центр надання адміністративних послуг та селищна рада. Також відремонтують будівлю Обласної дитячої клінічної лікарні №1 у Харкові, яка була пошкоджена обстрілами російських військ. «Поряд з цим, звичайно, не з цього фонду, будемо думати і про нашу обласну лікарню, і реалізовувати там кілька проєктів. В першу чергу – це прийомне відділення, яке не було у нас реалізовано із програми президента, коли по всій нашій державі будувалося приймальні відділення, і профільне міністерство давало медичне обладнання. Цей проєкт у нас буде йти окремим рядком. І у нас є погодження із міністром паном Ляшком, що нам буде надано медичне обладнання», повідомив Синєгубов.

Обласна влада вже подала до міністерства інфраструктури, і до фонду ліквідації наслідків збройної агресії ще 47 проєктів на загальну суму 995 млн гривень. В них передбачається також співфінансування з місцевих бюджетів на суму майже 100 млн гривень. За словами голови ОВА, і серед цих проєктів пріоритетний напрямок – це відбудова житла.

«Поруч із цим у нас будуть амбітні окремі плани, вони так само високовартісні. Наприклад, це Ізюмська районна лікарня, тому що ми чекали спочатку міжнародного фінансування із офісом першої леді. Цей проект реалізується під її егідою. Зараз вже знайшли кошти на проєктування, воно буде коштувати біля 15 мільйонів. Це попередні цифри. Ну і далі будемо приступати до її відновлення, тому що вона зруйнована майже повністю. Тому потрібно велику кількість роботи проробити, щоб вона знову запрацювала в тому вигляді, який належить для районної лікарні», – сказав Синєгубов.

Залишаються в програмі Кабінету міністрів Циркуни, які планувалося відновити «краще, ніж було». Агенція з відновлення вже запланувала для реалізації у цьому населеному пункті чотири масштабні проекти, що будуть реалізовуватись вже найближчим часом – школа, будівля сільради, ЦНАП та амбулаторія. Далі будуть йти роботи по відбудові приватного житлового сектору. Початок робот ускладнювало замінування території села, але наразі вже 95 відсотків її розміновано. Ще одна складність – до Циркунів повернулася невелика кількість населення, і тому немає доступу до багатьох приватних домогосподарств, щоб провести оцінку, запропонувати проекти і передати юридично права замовника від фізичної особи до Агенції.

В Ізюмі заплановано наразі відновлення майже 60 житлових будинків із різних джерел фінансування. «Не можемо гарантувати, що всі вони будуть виконані в цьому році, однак максимум, звичайно, що будуть розпочаті роботи. Паралельно із цим ми будемо відновлювати або будувати з нуля модульні котельні. Та котельня, яка забезпечувала подачу теплоносія до майже 40% населення міста Ізюма, зруйнована повністю. Її відновлення неможливо, і навіть відновлювати її в такому стані немає сенсу, тому що ворог буде мати, умовно кажучи, лише один об’єкт для знищення, для того, щоби знеструмити або зневоднити майже 40% населення цього міста. В проєкті так само Ізюмська лікарня, ми наразі будемо розробляти проєкт. За нашими оптимістичними прогнозами, в цьому році ми маємо приступити вже до її відновлення. Є домовленості з Міністерством охорони здоров’я щодо фінансування і придбання медичного обладнання», – зазначив Синєгубов. В місті зруйновано шість школ, але наразі планується об’єднати дітей та викладачів навколо одного навчального закладу, щоб організувати онлайн навчання – про навчання офлайн там мова наразі не йде.

Як повідомляв Харків Times, шляховики відновили рух по 22 з 27 зруйнованим мостам в області. П’ять з них капітально відремонтовані, для об’їзду інших влаштовані тимчасові переправи.