Можуть раптово вибухнути – на Харківщині росіяни залишили “міни-сюрпризи”

Фото: Нацполіця Харківської області

У Харківській області території, де йшли активні бойові дії, «засипані» ворожими касетними мінами. Також росіяни залишили дуже багато протитанкових та протипіхотних мін. За розміром міни менші ніж снаряди, але набагато підступніші.

Про це Харків Times повідомили у Нацполіції області.

Розмінувальні роботи на Харківщині проводять спеціалісти вибухотехніки з усієї України. На пошук та знешкодження мін вони виїжджають щодня. Серед виявлених протитанкових та протипіхотних мін класу ПФМ-1С дуже багато перероблених. Це створює додаткову загрозу для людей, розповів старший інспектор вибухотехнічної служби ГУНП в Житомирській області Дмитро Лобанчук.

«Працювати з такими мінами вкрай небезпечно, оскільки не знаєш, що може бути в боєприпасі перероблено або якими іншими «мінами-сюрпризами» вони можуть бути заблоковані», – говорить Дмитро.

Заступник начальника Управління вибухотехнічної служби НПУ полковник поліції Дмитро Каракуркчі зауважив, що з усіх деокупованих територій України Харківська область замінована найбільше.

«З точки зору мінної небезпеки, будь-який район, який перебував на лінії фронту становить загрозу, – говорить Дмитро Каракуркчі. – Це такі населені пункти як Дергачі, Золочів, Липці, Циркуни, Вовчанськ, Чугуїв, Ізюм та Куп’янськ тощо».

За його словами, за тиждень у полі біля села Шестакове у Вовчанському районі вибухотехніки вилучили та знищили біля 360 протитанкових мін.

Більше ніж 70 протипіхотних мін «Пелюстка» виявили поліцейські на полі, розташованому між селами Новий Бурлук та Леб’яже Чугуївського району. Вибухотехніки роблять проходи по території та виявляють міни за допомогою візуального огляду, а також спеціальних саперних щупів.

Під час розмінування сапери, зазвичай, працюють парами. За стрічку, яка огороджує територію розмінування, заходять по черзі. Поки один за допомогою саперного щупа забирає з землі ворожу “Пелюстку”, інший залишається на безпечній дистанції. І заходить за стрічку лише після того, як напарник віднесе знайдену міну до місця утилізації. Зібрані тут міни потім знешкоджують шляхом вибуху.

За оцінками фахівців, найбільш небезпечним вибуховим пристроєм є міна ПФМ-1С та міна ПФМ-1, яка в народі отримала назву «Пелюстка». Більшість людей ставляться до цієї міни не дуже серйозно. І дарма, бо найбільше мирні мешканці травмуються саме через цей боєприпас. По оцінках вибухотехників, лише на території Чугуївського району росіяни розкидали десятки тисяч “Пелюсток”. Натрапити на неї можна будь-де.

Серед касетних мін також зустрічаються перероблені, і можуть раптово вибухнути.

Сапери попереджають, що деякі міни можуть зреагувати на метал і станеться вибух. Інші запрограмовані на самоліквідацію, але працюють неадекватно. Наприклад, міна ПФМ-1С повинна бути самоліквідована в термін від однієї до 40 годин, а вона лежить місяцями.

Як повідомляв Харків Timesдля того, щоб розмінувати Харківську область за рік, потрібно 125 тисяч саперів.