Рогачі з шипами і безкоштовна праця – в Холодногірській колонії порушували права права в’язнів

Фото: ombudsman.gov.ua

Представники моніторингової групи, до складу якої входили співробітники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та представники громадськості, виявили ряд порушень прав засуджених в державній установі «Холодногорская виправна колонія (№18)».

Про це Харків Times дізнався з повідомлення Секретаріату уповноваженого парламенту з прав людини.

“У приміщенні для проведення інструктажів відділу нагляду і безпеки установи з метою «придушення можливої непокори» зберігаються спеціальні засоби не передбачені законодавством: заціпи та рогачі, обмотані колючим дротом з гострими металевими шипами. Використання таких засобів може завдати значної шкоди життю та здоров’ю засуджених та має ознаки катування”, – йдеться в повідомленні.

Крім цього учасники моніторингової групи з’ясували, що приміщення дільниці карантину, діагностики і розподілу знаходиться в напівпідвальному приміщенні, в якому фактично відсутнє природне освітлення. Також не пропускають денне світло вікна ділянки тимчасового слідчого ізолятора. Аналогічна ситуація в прогулянкових двориках дисциплінарного ізолятора. Вони повністю покриті шифером, не пропускають денне світло, тому засуджені часто відмовляються від прогулянок.

Фото: ombudsman.gov.ua

В установі належним чином не виконуються заходи з дезінфекції, а саме в їдальні для персоналу знайшли тарганів.

Крім цього, порушуються права засуджених на гідні умови праці та її належну оплату. Зокрема, на кухні їдальні для персоналу, яка знаходиться на госпрозрахунку, засуджені працювали безкоштовно. Засуджені, які працюють на виробництві, не забезпечуються спеціальним одягом та взуттям, засобами захисту. Журнали інструктажів з техніки безпеки ведуться російською мовою. Порушуються правила техніки безпеки при користуванні газовим і газобалонним обладнанням.

Фото: ombudsman.gov.ua

За словами декількох засуджених, в установі належним чином не проводиться робота по розгляду їх звернень. Зокрема, засуджені скаржилися, що заяви на неправомірні дії адміністрації установи, які вони кидають в скриньку для звернень, не доходять до адресатів. Самі ящики для звернень виготовлені з прозорого матеріалу, що також є негативним чинником, змушує засуджених відмовлятися від оскарження неправомірних дій адміністрації установи.

Також засуджені скаржилися на те, що до до тих, хто намагається обуритися свавіллям адміністрації, часто застосовують фізичну силу та психологічний тиск інші засуджені лояльні до адміністрації (актив). Отримані в ході таких конфліктів травми, не фіксуються, або документуються як побутові. Так, під час візиту в приміщенні дисциплінарного ізолятора монітори виявили засудженого з гематомою під оком, яку він, за його словами, отримав під час падіння з висоти.

На центральній алеї установи є стенд, на якому розміщені фотографії і персональні дані засуджених, які порушують встановлений порядок відбування покарання, що є порушенням вимог Закону України «Про захист персональних даних» та елементом стигматизації засуджених, який використовувався в радянські часи.

За результатами моніторингового візиту до Міністерства юстиції України буде направлено відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених і наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Як повідомляв Харків Times, в державній установі “Хролівской виправний центр (№ 140)” порушували права засуджених. Зокрема, у засуджених не було доступу до питної води. Житлові приміщення в виправному центрі потребують ремонту і модернізації, зокрема, на стінах і стелі виявлені грибок. Кабінки для миття в лазні не обладнані дверцятами або шторами.