Правоохоронці викрили у Харкові підпільний цех з виробництва мефедрону. Це сталося підчас масштабної спецоперації, в результаті якої ліквідували міжрегіональну злочинну організацію, яка займалася масовим виготовленням та збутом наркотиків в Україні.
Про це Харків Times дізнався з повідомлень прес-служб Національної поліції, Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора.
Затримано трьох фігурантів, які продавали готову «продукцію» на території регіону. При обшуку у них вилучено майже пів тонни прекурсорів, 7 кг психотропів та лабораторне обладнання для виготовлення заборонених речовин.
В рамках спецоперації з ліквідації наркобізнесу правоохоронці провели 230 обшуків майже по всій території України та задокументували факти виготовлення і збуту наркотиків у промислових масштабах на території Харківської, Чернігівської, Сумської, Житомирської, Дніпропетровської, Одеської, Львівської, Черкаської, Кіровоградської, Волинської, Миколаївської, Тернопільської, Хмельницької, Київської областей та міста Києва. Вони викрили міжрегіональну злочинну організацію у складі 67 учасників, які виготовляли та збували психотропні речовини – альфа-PVP, амфетамін та мефедрон, у промислових масштабах.
Поліцейські встановили, що за організацією масштабного наркобізнесу та формуванням стійкого кримінального угруповання стоїть 32-річний чоловік – уродженець Донецької області, який проживає у Київській області та раніше був судимий за торгівлю прекурсорами. До складу злочинної групи входили ще 66 осіб, які забезпечували функціонування розгалуженої мережі нарколабораторій та здійснювали збут психотропів по всій території України.
Угруповання мало розвинену ієрархічну структуру з чітким розподілом ролей між його учасниками. Одні спільники координували безперебійне постачання прекурсорів для виготовлення наркотичної продукції з країн Європейського Союзу та Азії до України. Такий транснаціональний транзитний канал, який у колі зловмисників називали «Дорогою», налагодив сам лідер угруповання.
Інші ділки відповідали за належне утримання складів, де фасували та зберігали психотропні речовини, прекурсори, інші хімічні сполуки й лабораторне обладнання. Надалі таку «продукцію» члени організації передавали іншим співучасникам, використовуючи послуги логістичних компаній, або шляхом розкладання закладок. Ще одна ланка ділків виконувала роль так званих хіміків-лаборантів, зокрема у спеціально облаштованих лабораторіях синтезували прекурсори в психотропи.
Представники останньої ланки злочинного угруповання відповідали за реалізацію готового «товару» гуртовими партіями у всі регіони України. Для цього були залучені дистриб’ютори, які маскували наркотики у відправленнях та під вигаданими анкетними даними направляли «клієнтам», або ж створювали «мастерклади». З метою введення в оману працівників служб доставки наркотики також маскували під різноманітні товари. Зокрема, наркоділки зі столиці пересилали їх під виглядом продукції інтимного призначення, наносячи на пакування фірмові штампи відповідних магазинів. Крім того, зловмисники створили та адміністрували Telegram-канали й інші вебресурси, на яких рекламували заборонені до обігу речовини та комунікували з потенційними «покупцями».
Щомісячно учасники угруповання виготовляли понад 700 кг психотропної продукції, що за цінами «чорного» ринку становить понад 330 млн гривень.
В результаті цієї спецоперації ліквідували 19 нарколабораторії та 17 складів, де фасували готову «продукцію» – альфа-PVP, амфетамін та мефедрон. Вилучено наркотики вартістю понад 2 мільярди гривень – 118 кг мефедрону, 160 літрів реакційних сумішей мефедрону (80 кг мефедрону), 156 кг альфа-PVP, понад 30 кг амфетаміну, 250 кг прекурсору фенілнітропропен (200 кг амфетаміну), понад 17 тонн прекурсорів, з яких можна було б виготовити близько 3,5 тисяч кг готової «продукції», лабораторне обладнання, банківські картки, чорнові записи, 26 автомобілів та понад 5 млн готівки в гривневому еквіваленті. Також правоохоронці вилучили 17 млн доз, вартість яких на чорному ринку становить понад 2 млрд грн.
Правоохоронці повідомили про підозру 67 учасникам злочинної організації. Їм інкриміновано створення, керівництво та участь у злочинній організації, організацію контрабанди прекурсорів в особливо великих розмірах, незаконне виготовлення, придбання, зберігання та збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, організацію або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів та організацію незаконного придбання, зберігання та пересилання прекурсору з метою його використання для виробництва або виготовлення наркотичних засобів чи психотропних речовин, з метою збуту, а також незаконного збуту прекурсору (ч. 1, ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 305, ч. 3 ст. 307, ч. 2 ст. 310, ч. 3 ст. 311, ч. 2 ст. 317 КК України). Фігурантам загрожує до 12 років ув’язнення.
Розрахунки за реалізовану наркопродукцію проводилися переважно криптовалютою, що забезпечувало анонімність злочинної діяльності. Правоохоронці проводили спецоперацію у взаємодії з компанією з трейсінгу віртуальних активів Crystal Intelligence.
Як повідомляв Харків Times, працівники Державного бюро розслідувань затримали учасників злочинної організації, які у Києві та Харкові створили 24 так званих «наркологічні кабінети». В них лікарі незаконно видавали медичні рецепти на метадон, який використовують в замісній терапії наркозалежних. Потім наркотик отримували члени злочинної організації та продавали наркозалежним у власній аптеці.