Поліція викрила злочинну групу, яка через фішинговий сайт «єДопомога» отримувала доступ до банківських рахунків людей. Шахраї ошукали щонайменше вісім українців, завдавши їм збитків на майже 100 тисяч гривень.
Про це Харків Times повідомили у прес-службах Департаменту кіберполіції та обласної прокуратури.
За даними слідства, у квітні цього року 24-річний мешканець міста Олександрія Кіровоградської області створив фішинговий вебсайт, зовнішній вигляд якого імітував дизайну сайту Державної допомоги в рамках програми «єДопомога». До схеми він залучив свого знайомого — раніше судимого 26-річного мешканця Рівненщини.
Шахраї розміщували рекламу у Facebook та Google щодо нібито можливості оформлення державної допомоги. Коли люди натискали на цю рекламу, вони потрапляли на шахрайський сайт. На фішинговій платформі користувачів просили ввести персональні дані, нібито необхідні для отримання грошової допомоги: номери банківських карток, номери телефонів, пін-коди, коди ідентифікації власника картки та інше. Ця інформація автоматично відображалась та ставала доступною фігурантам у заздалегідь підготовленому боті месенджера Telegram. У результаті шахраї отримували повний контроль над банківськими акаунтами своїх жертв.
Надалі «роботу» проводив третій учасник — 16-річний житель Тернопільської області, який був залучений до злочинного плану організатором. Він, використовуючи дані з боту, здійснював несанкціоновану авторизацію до онлайн-банкінгу потерпілих та перераховував грошові кошти на підконтрольні учасникам угруповання рахунки. Встановлено, що здебільшого потерпілими були мешканці Донецької та Харківської областей.
Правоохоронці провели обшуки за місцями мешкання фігурантів на території чотирьох регіонів України, вилучили комп’ютерну техніку, мобільні телефони, банківські картки та SIM-картки мобільних операторів. Троє учасників угруповання, включно з організатором, вже отримали підозри у шахрайстві за ч. 4, ч. 5 ст. 190 Кримінального кодексу. Їм загрожує до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. Триває встановлення інших учасників злочинної групи та потерпілих, які постраждали від їхніх дій.
Кіберполіція закликає громадян бути обачними і уважно перевіряти адреси сайтів, на яких треба вводити конфіденційні дані про себе та банківські картки.
Як повідомляв Харків Times, поліцейські ліквідували шахрайський кол-центр в Харкові, де громадян Латвії ошукали майже на 11 млн гривень