Оперативно-тактичне угруповання військ “Харків” спростувало розповсюджену низкою українських Telegram-каналів і ЗМІ інформацію про застосування російськими окупаційними військами авіабомби ОДАБ-9000 у Вовчанську, заявивши, що вона не відповідає дійсності.
Про це Харків Times повідомили у прес-службі ОТУВ «Харків».
Речник оперативно-тактичного угруповання “Харків”, полковник Віталій Саранцев ззазначив, що для застосування цього боєприпасу потрібен відповідний носій, яким теоретично може бути, наприклад, стратегічний бомбардувальник Ту-160. «Однак переміщення таких літаків не було зафіксовано. Був використаний боєприпас меншої ваги і потужності, вибух якого пропагандисти використали для створення “ефектної” картинки” — сказав Саранцев.
Він додав, що подібні повідомлення можуть бути частиною інформаційної війни, спрямованої на деморалізацію військовослужбовців Сил оборони України, залякування місцевого населення та дестабілізацію регіону. “Вчергове закликаю представників українських медіа та адміністраторів телеграм-каналів дотримуватись інформаційної гігієни та використовувати перевірені джерела інформації та не поширювати фейкові повідомлення російських пропагандистів, підігруючи ворогу!” – резюмував речник ОТУ “Харків”.
Раніше в ЗМІ та соцмережах розповсюджувалось відео із підписом, що удар по Вовчанську був першим застосуванням ОДАБ-9000 – найпотужнішого термобаричного боєприпасу, який є у розпорядженні РФ. Втім, українське видання Defense Express зазначає, що використання саме ОДАБ-9000 «виглядає більш ніж сумнівним, бо мова йде про експериментальний боєприпас, який один єдиний раз у 2007 році випробували на полігоні». Тоді росіяни заявили, що ця розробка перевищила за потужністю американську GBU-43/B MOAB – фугасну авіаційну бомбу вагою 9,85 тонни, що була створена для знищення складних укріплених районів. Вага випробуваного російського термобаричного боєприпаса не оголошувалась. «А назва ОДАБ-9000, яка має вказувати на вагу, з’явилась значно пізніше і можливо є вигадкою пропагандистів», – зазначає видання.
Експерти також зазначають, що такий боєприпас скидається безпосередньо над ціллю, що у поточних умовах неможливо, «бо це б означало 100% гарантію втрати бомбардувальника від вогню ЗРК». Та й на відео можливо помітити, що мова йде про плануючий боєприпас, скоріш за все УМПК. У РФ ці комплекти виготовляють для авіаційних бомб у калібрі 1500 та 3000 кг. Видання припускає, що для удара по Вовчанську ворог міг застосувати термобаричну бомбу ОДАБ-1500, яку він використовує з березня цього року, або фугасну ФАБ-3000, які РФ використовує з травня-червня цього року. При цьому обидва боєприпаси із комплектами УМПК скидаються з фронтових бомбардувальників Су-34.
Як повідомляв Харків Times, 2 жовтня близько 13:30 росіяни обстріляли Куп’янський лісгосп у Харківській області. Внаслідок обстрілу почалася лісова пожежа, яка вже охопила близько 15 гектарів.