Облрада планує зробити почесним громадянином Харківщини міністра внутрішніх справ часів Кучми

Фото: Харків Times

Харківська обласна рада на своїй сесії 27 червня розглядатиме питання про присвоєння звання «Почесний громадянин Харківської області» семи особам, серед яких – колишній міністр внутрішніх справ (2001 – 2003 рр.) Юрій Смирнов.

Про це Харків Times дізнався з проєкту рішення сесії.

Подання на присвоєння звання ініціювала громадська організація «Харківський клуб «Генерал». Очолює цю організацію колишній начальник Управління Служби безпеки України по Харківській області (пішов у запас у 1999 р.) генерал-майор Валентин Голік – до речі, Почесний громадянин міста Харкова. На рахунку цієї організації чимало ініціатив, зокрема, щодо встановлення меморіальних таблиць колишнім високопосадовцям правоохоронних структур – Валерію Малікову, Віталію Музиці, Юрію Шрамку (останню потім розбили).

У поданні вказано, що Смирнов – голова благодійного фонду «Правопорядок», і пропонується присвоїти йому почесне звання «за сприяння діяльності правоохоронних органів, боротьбу зі злочинністю, розвиток благодійності та соціальної сфери регіону». Генеральську ініціативу підтримала обласна громадська організація «Спілка Героїв України» в особі її голови, колишнього начальника Південної залізниці (2005-2012) Віктора Остапчука, начальник обласного управління Нацполіції Володимир Тимошко, тимчасово виконуючий обов’язки начальника облуправління ДСНС Сергій Чабань, Незалежна професійна спілка працівників органів прокуратури Харківської області, Управління Військово-медичного клінічного центру Північного регіону в особі його начальника Едуарда Хорошуна, колективи Богодухівської спеціальної школи та Харківської бісквітної фабрики. Частина тих, хто підтримав клопотання, вказують на допомогу, яку їхнім структурам надавав фонд.

Втім, у біографії ветерана є моменти, які примушують замислитися, чи не стане таке рішення облради вчергове одіозним. Смирнов закінчив Харківський юридичний інститут, у нашому місті починав службу в міліції у 1971 р., дослужився до посади начальника управління карного розшуку облуправління (1988-1994). Далі його кар’єра продовжувалась у Луганську, потім – в столиці. З травня 2000 до березня 2001 р. заступник Міністра — начальник ГУМВС України в м. Києві. Саме на період його керування столичним главком припадає одне з найбільш резонансних вбивств за всю історію України – вбивство опозиційного журналіста Георгія Гонгадзе у вересні 2000 р. У 2001 Смирнов обійняв посаду міністра внутрішніх справ. 15 травня 2001 року він заявив, що двоє підозрюваних у вбивстві Гонгадзе, як було визначено, – це наркомани, які померли, і, відповідно, справу було закрито. Смирнов також зазначив, що вбивство було не спланованим, без попереднього умислу і без будь-якого політичного мотиву. 17 травня Генеральна прокуратура спростувала цю заяву і рекомендувала міністру в подальшому утримуватись від оприлюднення будь-якої інформації, яка стосується кримінального розслідування. А наступного дня Генеральна прокуратура повідомила дружині журналіста Мирославі Гонгадзе, що твердження про закінчення попереднього слідства є передчасним. 15 березня 2008 року Апеляційний суд міста Києва визнав винними у скоєні вбивства Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження та кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі строком від 12 до 13 років. 29 січня 2013 року колишній начальник головного управління кримінального розшуку МВС Олексій Пукач був засуджений за вбивство Гонгадзе до довічного ув’язнення з конфіскацією майна і забороною займати державні посади.

У вересні 2013 року тижневник «Дзеркало тижня» повідомив, що у період з 2000 по 2012 роки статус учасника бойових дій за «операції в Косово» отримали 385 військовослужбовців МВС, які ніколи не перебували там у якості національного контингенту або персоналу. Серед них було названо зокрема ім’я Юрія Смирнова. За даними видання, посадовці відомства їздили в Косово у відрядження з одноденним візитом для участі в урочистих заходах, на яких реальні члени місії нагороджувалися медаллю ООН «На службі миру». Після повернення до Києва вони подавали рапорти з проханням розглянути питання про визнання учасником бойових дій «у зв’язку з тим, що такого-то числа я перебував у службовому відрядженні у складі Спеціального миротворчого підрозділу МВС України в Косово». Ми не знайшли жодного спростування цієї інформації.

Чи визнають депутати вартими уваги ці факти чи таки вирішать відзначити поважну та корисну людини – побачимо.

Як і те, чи зроблять вони приємно Голові об’єднання профспілок Харківської області Сергію Тесленко, за якого клопотає очолюване ним об’єднання. З 1986 року очолював він профспілковий комітет ХТЗ, з липня 1986 – Об’єднання профспілок Харківської області. Зараз, кажуть, переймається ремонтом Палацу праці, сильно пошкодженого російським обстрілом. В якому навіть розміщуються профспілкові організації, а не лише численні орендарі.

Як це зазвичай буває, ці кандидатури, щодо яких можуть бути певні заперечення, подаються разом з іншими людьми – і зазвичай їх голосують пакетом. Цього разу серед кандидатів також – генеральний директор ТОВ «Агрофірма імені Гагаріна» Анатолій Гацько; заступник командувача Сухопутних військ Збройних Сил України Олександр Нестеренко; колишній командир 92 окремої штурмової бригади імені кошового отамана Івана Сірка, Герой України Павло Федосенко; начальник Військово-медичного клінічного центру Північного регіону Едуард Хорошун. Також у списку – Архієпископ Харківський і Слобожанський ПЦУ, військовий капелан Митрофан (Володимир Бутинський). Не можемо не бачити зміну часів і трендів – раніше «почесним громадянином» облрада визначила митрополита Харківського і Богодухівського московської церкви Никодима…

Як повідомляв Харків Times, мер Харкова Ігор Терехов своїм розпорядженням перейменував вулицю Бакуліна на вулицю Євгенія Єніна – на честь колишнього першого заступника міністра внутрішніх справ України.