ДБР розслідує залишення позицій у Харківській області 125-ю бригадою 10 травня

Державне бюро розслідувань розслідує залишення позицій у Харківській області 10 травня 2024 р. 125-ю окремою бригадою Збройних сил України та підпорядкованими їй підрозділами.

Про це Харків Times дізнався з ухвали Ленінського районного суду Харкова.

Досудове розслідування встановло, що в зоні відповідальності ОТУ «Харків» ОСУВ «Хортиця», в районі населених пунктів Стрілеча, Красне, Борисівка, Пильне Харківського району та Гатище Чугуївського району Харківської області, а також інших населених пунктів області вздовж лінії Державного кордону, під час штурмових дій противника мали місце факти залишення бойових позицій підрозділами 125 бригади чисельністю до одної роти, які знаходилися у першому ешелоні оборони, та силами підрозділу прикордонного загону ДПС України. Внаслідок цього ураження противника здійснювалось силами другого ешелону.

«Крім того, встановлено, що командування 125 бригади та підпорядкованих їй підрозділів, а саме: 415 окремого стрілецького батальйону, 23 механізованої бригади, 172 окремого стрілецького батальйону, 1 прикордонного загону ДПС України та інших підрозділів, внаслідок недбалого ставлення до військової служби, не організували належним чином оборону позицій на кордоні Харківської області та рф, що призвело до втрати вказаних позицій, військової техніки та особового складу підрозділу», – йдеться у ще одній ухвалі у цій справі.

Також у справі була призначена військова експертиза.

Суд ухвалив задовольнити клопотання слідчого Другого слідчого відділу про надання тимчасового доступу до речей і документів та їх вилучення. Також суд задовільнив окремими ухвалами клопотання слідства про надання доступу до особових справ низки командирів. Також суд надав дозвіл слідству на допит у якості свідків кількох російських військовополонених, а також на отримання інформації щодо мобільних телефонів низки військовослужбовців, яка міститься у операторів мобільного зв’язку. Серед документів, які має намір дослідити слідство, зокрема, документи «щодо достовірних даних про укомплектованості особовим складом, озброєнням та військової технікою вищевказаних військових частин станом на 10.05.2024», а також щодо стану фортифікаційного обладнання у місці події та інженерних загороджень. Одна з ухвал включає в себе розгорнутий перелік цих документів, тож, тема готовності фортифікаційного обладнання першої лінії, про яку останнім часом багато пишуть в соцмережах, буде предметом розслідування.

На момент виходу цього матеріалу в Єдиному державному реєстрі судових рішень міститься 22 ухвали Ленінського райсуду у цій справі.

Кримінальне провадження було внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11 травня за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби в бойовій обстановці) та ст. 429 (самовільне залишення поля бою) Кримінального кодексу. Процесуальне керівництво здійснює Харківська спеціалізована прокуратура у сфері оборони.

На офіційній сторінці бригади у Facebook вже 12 травня, тобто на наступний день після початку розслідування, була розміщена заява за підписом командира бригади генерал-лейтенанта Артура Горбенко зі звинуваченнями користувачів соцмереж у розповсюдженні «недостовірної» інформації про відступ. «Після загострення ситуації на Харківщині, у тому числі в смузі відповідальності 125 окремо ї бригади ТрО ЗСУ, в медіапросторі з’явилися вкраплення відвертої ІПСО. Чи то від незнання ситуації, чи від бажання нашкодити, окремі резиденти соціальних мереж розповсюджують абсолютно неправдиву інформацію про неготовність Сил оборони до наступу ворога, або ще гірше, про відступ окремих підрозділів із ввірених їм оборонних рубежів. Відповідально заявляю, що ситуація в смузі оборони нашої бригади складна, але контрольована. Підрозділи 125 обр ТрО ЗСУ дають відсіч переважаючим силам противника, зберігаючи сталість в бойових порядках», – написав командир. Як бачимо, ця заява повністю протирічить даним досудового розслідування.

В той же день харківський волонтер Юрій Сапронов написав у Facebook, що за його інформацією, фортифікаційні споруди 1-ї та 2-ї лінії оборони будували військові, які там дислокувалися. На проривних напрямках 1 лінії у напрямку на Харків, її будували прикордонники і 125 бригада ТрО. «Фінансування було ПРЯМЕ від Міністерства оборони. Тобто ВСІ будматеріали тощо постачали безпосередньо МО, минаючи територіальні громади та адміністрації. Від командування угрупованням Харків були спеціальні офіцери, які контролювали і підписували (вони або командири підрозділів) акти приймання-передачі. Це точно. Тому якщо вкрадено, а воно вкрадене, то є кому спокійно, якщо захотіти, знайти конкретних людей, які і в темі, і в долі (припускаю, що в долі) з чиновниками», – написав він.

125-та окрема бригада ТРО Сухопутних військ Збройних сил України (125 ОБр СВ ЗСУ) — кадроване в мирний час формування Сухопутних військ Збройних сил України, дислокується у Львові. Бригада перебуває у складі Оперативного командування «Захід». Бригадою командує генерал-лейтенант Артур Горбенко.

Як повідомляв Харків Times, в Оперативно тактичному угрупуванні військ (ОТУВ) «Харків» призначено нового командувача – ним став героїчний генерал Михайло Драпатий. Він замінив на цій посаді Юрія Галушкіна, який посідав її з квітня 2024 року.