Харківський Байбак Тимко обіцяє весну за шість тижнів (фото)

Фото: Харків Times

Сьогодні, 2 лютого, за вже сталою традицією на біостанції Харківського національного університету ім. Каразіна пройшов ювілейний 20-й День Байбака й пухнастого віщуна Тимка III розбудили для того, щоб він передбачив, коли ж настане весна. Своєї тіні байбак не побачив, небо було затягнуте хмарами, отже весна настане за шість тижнів.

Про це повідомив кореспондент Харків Times з місця події.

Пророцтво Тимка вже традиційно «перекладала з байбачиної мови» наслідна хранителька байбака, старший викладач біологічного факультету Надія Токарська.

«Тимко каже, що досить з нас вже нестабільної весни. Що весна може бути тільки українською, тож чекаємо через шість тижнів нашу українську теплу весну», – проголосила Токарська.

А ще Тимко III порадив українцям запасатися терпінням, бо саме воно, на думку харківського віщуна, допоможе нам пережити війну та перемогти у ній.

Традицію святкувати у Гайдарах поблизу Харкова День Байбака започаткували у 2004 році науковці Каразінського університету на чолі з професором Віктором Токарським спільно із харківськими журналістами на чолі з координатором Харківського прес-клубу Людмилою Долею. Це було зроблено для привернення уваги до становища цього ендемічного для східної України звіра та заклику берегти унікальні українські степи – місце помешкання цього звірятка.

«Ця традиція привертає увагу громадськості до проблеми зникнення біологічного різноманіття в Україні, зокрема, поступового скорочення чисельності бабаків. Бабак степовий сьогодні занесений у Червону книгу як вид, що зникає, і саме він є найбільш характерною степовою твариною, символом українського степу», – вважають в університеті.

Традицію не обірвало навіть повномасштабне вторгнення рф, але це вторгнення, на жаль, може обірвати саме існування українських степів та їх символу – байбака.

«Війна знищує унікальні екосистеми обстрілами, забруднює токсичними речовинами, калічить мінуванням. Але цілком зрозуміла спроба підтримувати сільськогосподарське виробництво у 2023 році призвела до знищення великої кількості ділянок, що мали б увійти у Національний природний парк «Східний степ», який намагається створити Каразінський університет. Стале використання угідь у воєнних умовах порушено», – кажуть біологи.

Вчені із сумом констатують, що останні два роки байбаки, чиї колонії здебільшого розташовані у степовій частині Харківщини, навіть навчилися впадати у сплячку під гуркотіння розривів нагорі, але майже не дають потомства.

Але не втрачатимемо надії, що ця страшна війна завершиться нашою Перемогою й так само переможуть природа та здоровий глузд – нарешті буде створений омріяний Національний природний парк «Східний степ», й у ньому множитимуться покоління байбаків, які віщують про весну.

Як повідомляв Харків Times, минулого року в Гайдарах, попри повномасштабне вторгнення, пройшов День Байбака, де віщував Тимко III, який пережив навіть російську окупацію.