З Ізюма на реставрацію вивезли пошкоджених росіянами кам’яних половецьких баб

Фото: city-izyum.gov.ua

На горі Крем’янець в місті Ізюм Харківської області демонтували і вивезли на реставрацію кам’яні скульптури скіфо-половецького періоду, які є унікальною пам’яткою ІХ-ХІІІ сторіччя.

Про це Харків Times довідався з повідомлення Ізюмської міської ради.

Внаслідок пошкоджень, нанесених росіянами під час тимчасової окупації міста, у скульптурах, відомих як половецькі баби, почали відбуватися швидкоплинні руйнівні процеси, через які з’явилась загроза взагалі втратити ці пам’ятки.

Консерваційні роботи, які проводились після деокупації Ізюму, не дали очікуваного результату.

“Тому, після консультацій з фахівцями Харківської філії Національного науково-дослідницького центру, було прийняте рішення про перевезення половецьких баб до міста Харкова з метою їх подальшої реставрації та відновлення…. Тепер половецькі баби під наглядом реставраторів.”, – повідомили у міськраді.

Коли скульптури повернуть на Крем’янець після реставраційних робіт, у міськраді не повідомили.

Довідково:

Половецькі кам’яні баби поблизу Ізюма — це унікальні намогильні кам’яні статуї половців (кипчаків, куманів), пам’ятки мистецтва IX-XIII ст. Вони ставилися в спеціально споруджених для них святилищах на вершинах високих курганів або пагорбів. Скульптури на Крем’янці зображують чоловіків-воїнів і жінок. Ці фігури є ідолами й свідчать про фізичний вигляд кочівників, їхній одяг, прикраси та зброю. Половці використовували їх для вшанування своїх предків.

За інформацією Суспільного, під час окупації Ізюма деякі зі скульптур були пошкоджені, одна — зруйнована: збереглися вісім із девʼяти камʼяних баб.

Як повідомляв Харків Times, в Ізюмі росіяни розбили кам’яні половецькі скульптури.