У Харкові горів «Будинок архітекторів» на Дарвіна (фото, відео)

Сьогодні, 1 вересня, у середмісті Харкова, на вулиці Дарвіна, сталася пожежа у «Будинку архітектора», пам’ятці архітектури, збудованій у 1911-1912 роках за проектом славетного архітектора Віктора Величко. Пожежа почалася з літнього майданчика ресторану, розташованого безпосередньо поруч із будинком.

Про це Харків Times повідомили у Головному управлінні ДСНС області.

«01 вересня об 11:22 на номер «101» надійшло повідомлення про пожежу, що виникла на літньому майданчику кафе за адресою: Харків, вул. Дарвіна, 9. Воно знаходилось впритул до двоповерхового «Будинку архітекторів». Цей будинок старої забудови з дерев’яними елементами внутрішніх несучих конструкцій. Тому вогонь в лічені хвилини перекинувся на його дах і горище», – йдеться у повідомленні.

На момент прибуття рятувальників ресторанний майданчик горів на площі 70 кв. метрів. Також горів дах та горищне перекриття у «Будинку архітекторів» – на площі 150 кв. метрів.

«Завдяки оперативним діям бійців ДСНС вдалось не допустити розповсюдженню вогню на ще більшу площу і врятувати 500 кв.м. площі пам’ятки архітектури та містобудування», – розповіли в ДСНС.

О 12:30 бійці «взяли пожежу під контроль». О 15:00 ще тривали заходи щодо її остаточної ліквідації. Причини виникнення вогню ще невідомі.

Як розповів Суспільному голова правління Харківської спілки архітекторів Володимир Матяс, який допомагав гасити пожежу, він викликав рятувальників, коли «побачив відкрите полум’я з боку сусіднього будинку», та почав сам гасити вогонь.

«Ще не завершене проливання водою, і вода все більше й більше поступає до будинку, бо вони проливають деревʼяні перекриття. Тому дуже важко зараз дати оцінку. Я сподіваюся, полумʼя зараз зупиниться, бо вода все більше й більше прибуває до будинку і просто затоплює перший та другий поверхи», – сказав Матяс.

Адміністраторка ресторану на ім’я Дар’я розповіла журналістам, що заклад працює з 12:00, тому на літньому майданчику на час початку пожежі не могло бути людей.

Між тим, очевидці пожежі, які й самі кинулися гасити пам’ятку архітектури, розповіли Суспільному, що «горіло з ресторану, зайнявся кабінет, який крайнім був».

За словами речника ДСНС Євгена Василенка, під час гасіння пожежі отруєння чадним газом отримали двоє вогнеборців.

Як повідомляв Харків Times, наприкінці березня 2022 року від російського обстрілу постраждала будівля однієї з найстарших у місті пожежних частин – пам’ятка архітектури 1887 року, яка «є гордістю слобожанських вогнеборців». Внаслідок вибуху будівля зазнала серйозних ушкоджень.