У ХОВА пояснили, як подати заявку на компенсацію за зруйноване через війну житло

Фото: Харків Times

З 1 серпня мешканці Харківської області, які через військову агресію рф повністю втратили житло, можуть подати заявку на отримання компенсації.

Про це Харків Times довідався з брифингу директора Департаменту містобудування та архітектури ХОВА Антона Коротовських.

Надання компенсації передбачено у двох варіантах: житловий сертифікат – за зруйновану квартиру; кошти на спецрахунок або сертифікат – за зруйнований приватний будинок (за вибором отримувача).

Сертифікат на придбання житлової нерухомості – це електронний документ, який підтверджує гарантії держави щодо забезпечення фінансування на придбання квартири чи житлового будинку. Кошти зі спецрахунку можна використати на придбання будматеріалів і подальшого самостійного будівництва або на замовлення відповідних послуг і робіт.

Алгоритм подання заявки однаковий і для власників зруйнованих квартир, і для власників знищених через війну індивідуальних житлових будинків.

«Для отримання компенсації за знищене нерухоме майно власник повинен подати до відповідної Комісії електронну заяву, сформовану у застосунку «Дія»», – розповів Антон Коротовських.

Якщо “Дії” немає, можна буде подати заявку у паперовій формі – через ЦНАП, органи місцевого самоврядування або нотаріуса. Однак ці варіанти поки ще опрацьовуються.

Заява про надання компенсації подається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.

Головне при поданні заявки, щоб право власності на зазначене житло було в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Наразі у Харківській області створено 20 комісій, які будуть розглядати заявки щодо компенсацій за зруйноване майно. Розгляд однієї заявки відбувається протягом 30 днів.

«Розрахунок пошкоджень зруйнованого майна діє відповідно до постанови КМУ № 600 від 30.05.2023 року: вартість квадратного метра у багатоквартирних будинках складає 36 422 гривні, в індивідуальному житловому будинку – 22 197 гривень. Коефіцієнт може змінюватися відповідно від регіону, типу будинку та його розташування. Після того, як людині надійшов цей електронний сертифікат, вона має право вибирати нерухомість по всій території України», – пояснив директор Департаменту містобудування та архітектури ХОВА.

Він додав, що сертифікат діє протягом 5 років.

Виконавцем програми для фінансування придбання квартири чи будинку є «Укрпошта». Докладніше про отримання компенсації за зруйноване майно можна дізнатися за посиланням.

Як повідомляв Харків Times, станом на 4 серпня 20223 року внаслідок російської агресії в Харківській області пошкоджено 4 091 багатоквартирний будинок та майже 10 тис індивідуальних житлових будинків. З зазначеної кількості пошкодженої житлової нерухомості не підлягають відновленню приблизно 10-15% багатоповерхівок та 30% приватних будинків.