Обласна та міська влада борються між собою за Інститут протезування в Харкові

Фото: kharkivoda.gov.ua

У Харкові – черговий скандал, пов’язаний із медичною сферою. Обласна та міська влада вступили у суперництво щодо власності на Український науково-дослідний інститут протезування, протезобудування та відновлення працездатності (УкрНДІпротезування), який до останнього часу працював у Харкові.

Про це Харків Times дізнався з повідомлень на офіційних сайтах та у соцмережах.

Інститут був створений у 1946 році, після закінчення Другої світової війни. На рахунку його фахівців – величезна кількість наукових досліджень, десятки розробок нових конструкцій протезно-ортопедичних виробів та комплектувальних до них, методик відновлення рухових функцій, у тому числі із застосуванням сучасних роботизованих систем.

На початку квітня на сторінці інституту у Facebook з’явилося повідомлення, що його спеціалісти переїхали до Кропівницького. «Ми знайшли можливість хай не в Харкові, але тією ж професійною командою продовжувати науково-технічну діяльність, щоб разом з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю та Міністерством соціальної політики готувати пропозиції до граничних цін, шукати відповіді на питання щодо підтвердження відповідності засобів реабілітації, необхідних в такий складний час. Продовжувати навчання фахівців с протезування/ортезування. І найголовніше, продовжувати виготовлення високофунціональних протезів і ортезів для дорослих та дітей. Ми створили нові робочі місця для протезистів/ортезистів і готові працювати з пацієнтами надалі!» – йшлося у повідомленні.

19 травня 2023 року Харківська обласна військова адміністрація заявила про завершення «успішного переходу» інституту з балансу Мінсоцполітики до МОЗ, і що після цього він «зможе надавати допомогу пацієнтам з ампутаціями». При цьому у повідомленні зазначалося, що «із початку цього року заклад тимчасово не працює у зв’язку з реорганізацією». «Після успішного переходу в МОЗ інститут зможе укласти договори з НСЗУ та отримати кошти на лікування хворих», – заявив тоді директор Департаменту охорони здоров’я ХОВА Максим Хаустов.

Втім, вже влітку Інститут провів у Львові навчально-практичний семінар, у якому взяли участь 17 фахівців із 11 протезно-ортопедичних підприємств з семи регіонів України. До речі, у Львові ще у квітні відкрили першу чергу «ультрасучасного центру реабілітації та протезування Superhumans», яка включає лабораторію протезування та реабілітаційний центр. До кінця року планують відкрити і другу чергу, яка включає відділення реконструктивної хірургії та кімнати для запрошених лікарів-іноземців. В регіоні працює також «Центр комплексної реабілітації «Галичина». Як дізнався Харків Times з власних джерел, серед працівників «Галичини» – фахівці харківського інституту.

На сесію Харківської обласної ради 28 липня було винесено проєкт рішення, підготовлений обладміністрацією, про надання згоди на прийняття цілісного майнового комплексу УкрНДІпротезування з державної власності у спільну власність територіальних громад Харківської області. Але необхідну кількість голосів цей проєкт не набрав. «Обласна рада та ОВА працювали пів року. Безліч погоджень та процесів. Перемовини з благодійними організаціями, які готові долучитися. І ось сьогодні, під час сессії «Успішний Харків» просто не голосує. А знаєте чому? Та просто через пів року Ігор Олександрович Терехов схаменувся та вирішив, що цей заклад терміново потрібен саме місту. Так і озвучили на сессії – міська рада буде також розглядати це питання. Все б нічого, але їм ніхто цього не пропонував та з цим питанням до них не зверталися. І замість того, щоб вже почати роботу по передачі закладу на баланс області та зробити з нього регіональний центр для всіх мешканців області – «Успішний Харків» вирішив потягнути час та зайнятися дільожкою. У той час коли наші військові вимушені лікуватися в інших регіонах України, а наші діти взагалі не отримують реабілітаційних послуг – міська рада попросила почекати», – написала у Facebook депутатка облради Алла Ройтблат.

Прес-служба міськради, у свою чергу, заявила, що у листопаді 2022 року до Харківського міського голови Ігоря Терехова звернувся колектив інституту з проханням ініціювати питання про передачу їхньої установи в комунальну власність територіальної громади міста. Підставою для звернення слугували обставини передачі інституту Кабміном до сфери управління Фонду держмайна, «що викликало у колективу певні занепокоєння з приводу можливої підготовки Інституту до подальшої приватизації». Під час позачергової сесії 17 листопада 2022 року депутати міськради прийняли рішення про звернення до Кабміну та Фонду держмайна з ініціативою щодо безоплатної передачі комплексу до комунальної власності та про надання згоди на його прийняття. Тепер міськрада очікує ухвалення відповідного рішення.

Але 3 серпня голова облради Тетяна Єгорова-Луценко заявила, що «вже сьогодні саме Харківська обласна рада отримала погодження на передачу даного закладу, від Фонда державного майна України і це дає нам шанс рухатись далі». «Центр – особливо у військовий час – є стратегічно важливим обʼєктом. Потужна установа припинила працювати з початку цього року. Заклад, де пацієнтів фактично «ставили на ноги», проводили всі необхідні маніпуляції (від операції до протезування), вкрай потрібний зараз, коли йде війна. Ми просто зобовʼязані зробити все можливе, щоб центр почав працювати якнайшвидше», – сказала вона.

Крапку у цій історії ставити рано. Інститут ще нікому не передали, у Харкові він досі не працює. Хочеться вірити, що ця ситуація дійсно викликана нестримним бажанням депутатів обох рад нарешті повернути інститут до життя. Але зазначимо, що проблема ампутації кінцівок в поранених вже набула дуже великих масштабів. Як повідомило видання видання The Wall Street Journal, за оцінкою німецької компанії Ottobock, яка є найбільшим у світі виробником протезів, та її медичних партнерів, з початку повномасштабного вторгнення близько 50 тисяч українців стали інвалідами, втративши руки чи ноги. Вартість протезування може сягати 50 тисяч євро. Виплати від держави у розмірі 20 тисяч євро не вистачає, тому люди змушені звертатися по допомогу до благодійних організацій. У київській Houp Foundation підрахували, що близько 200 тисяч українців отримали на війні серйозні травми, з них кожний десятий – близько 20 тисяч – отримали поранення, які потребують ампутації. Зазначимо, що бойові дії та обстріли, на жаль, не закінчилися, і близько 30% території країни вважається замінованими – ледь не кожен день з’являються все нові повідомлення про підриви на мінах мирних мешканців. Тож, через установи з протезування пройдуть величезні потоки людей та відповідно – величезні потоки грошей – державних, благодійних фондів, приватних осіб тощо. Чи не йдеться тут саме про можливість контролювати ці гроші? Втім, це не більше, ніж припущення…