В Україні більше не буде радянського утворення «селище міського типу»

Залізничний вокзал у селищі Слатине. Фото: Харків Times

Рада прийняла Закон «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України», згідно з яким скасовуються такі дивні населені пункти, як «селище міського типу», вигадані у радянські часи. Від учорашнього дня, 29 липня, населені пункти України можуть бути або містами, або просто селищами, або ж селами.

Про це Харків Times довідався з тексту нового Закону, опублікованого на сайті Верховної Ради.

Тепер, згідно із Законом, місто є «населеним пунктом з переважно компактною, багатоповерховою забудовою, загальна чисельність жителів якого становить не менш як 10 тисяч».

Населений пункт «з переважно садибною забудовою, загальною чисельністю жителів не менш як 5 тисяч» є селищем.

А населений пункт «із садибною забудовою, загальною чисельністю жителів менше 5 тисяч» є селом.

З точки зору нардепів, «за понад 30-років незалежності наша держава пройшла шлях від інерційного сприйняття радянського підходу до системи територіальної організації публічної влади до стрімкої розбудови сучасної системи адміністративно-територіального устрою незалежної держави, яка хоч і не є довершеною, водночас відповідає базовим критеріям (параметрам), а також стандартам, які сприймаються у передових європейських державах». А новий Закон допоможе гармонізувати низку питань адміністративно-територіального устрою незалежної України, які досі врегульовувалися указом, який був затверджений ще 12 березня 1981 року на рівні Президії Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки.

«Це неприйнятно, як з огляду на поступову уніфікацію (гармонізацію) нашого законодавства із правом Європейського Союзу, так і враховуючи однозначний курс Верховної Ради України на дерадянізацію нашої правової системи, що набуло особливої актуальності на фоні повномасштабної збройну агресію проти України з боку держави-агресора, яка позиціонує себе як праобраз радянського союзу та носій відповідних традицій», – вважають автори Закону.

Крім оновлення класифікації населених пунктів в Україні, новий Закон встановлює порядок їх утворення та ліквідації, перейменування, а також зміни статусу.

Справка: Станом на липень 2023 року в Україні, включаючи всі окуповані рф території, нараховується 459 міст, 881 смт, 1164 звичайних селища та 27204 села.

У Харківській області,  станом на початок 2022 року, нараховувалося 59 селищ міського типу.

Як повідомляв Харків Times, 14 липня Верховна Рада на своєму засіданні змінила дати святкування таких церковних свят, як Різдво, Покрова Пресвятої Богородиці та День Хрещення Київської Русі. Відповідно переноситься святкування таких державних свят, як День захисників та захисниць України та День Української Державності.