Ображена на ХОВА міськрада таки показала журналістам сховища у школах (фото)

Фото: Харків Times

Харківська міська рада сьогодні, 13 липня, нарешті погодилася показати журналістам укриття, які є у школах міста. Презентувати укриття в одному з них, розташованому в 116-й школі, вийшла директор Департаменту освіти міськради Ольга Деменко.

Про це повідомив кореспондент Харків Times з місця події.

Із чималим подивом журналісти зрозуміли, що сьогоднішня презентація викликана зовсім не їхніми неодноразовими проханнями показати нарешті ті укриття у школах, про які останнім часом так багато говорять у Харкові, а… величезною образою міськради на начальника ХОВА Олега Синєгубова, який вчора, 12 липня, заявив, що в Харкові «просто немає» шкіл, у яких захисні споруди відповідали б нормам.

«Те, що ми почули вчора від керівництва області, нас, освітян, просто принизило», – обурювалася Деменко.

За її словами, приниження було таким нестерпним, що директори харківських шкіл зараз готують обурене звернення з цього приводу.

«Освітяни Харкова просто обурені та чекають відповіді від ХОВА», – підкреслила начальниця Департаменту.

Але для журналістів по закінченні прес-конференції так і не стало зрозумілим, на що саме «чекають відповіді освітяни».

Так, нам показали досить яскраві та з точки зору дизайну вельми привабливі приміщення, розташовані у підвалах харківських шкіл. Зрозуміло, що кольорами та привабливими малюнками на стінах творці цих просторів намагалися компенсувати для дітей відсутність вікон та сонячного світла. Деякою мірою їм це вдалося – відчуття депресії та несвободи у цих стінах не виникає.

Але чи є вони безпечними? Чи дотримані всі необхідні вимоги до захисних приміщень при проектуванні й обладнанні цих підвалів?

Пані Деменко так і не спромоглася відповісти на питання, чи витримають пряме влучання російської ракети перекриття та стіни не розрахованих на таке влучання шкільних будівель. Вона дещо непевно зробила дивний висновок, мовляв, якщо будівлі будували, то, мабуть, на все розраховували. З чого начальниця департаменту міськради робить такі висновки, залишилося невідомим.

Тим більше, що, за твердженням пані Деменко, Україна взагалі й Харків зокрема «вперше у світі» займаються обладнанням укриттів у школах. Всі ми знаємо, що це не так. Взяти, наприклад, хоча б Ізраїль, де шкільні укриття та укриття у дитячих садочках – прикра, але повсякденна буденність. У цій державі, яка перебуває у стані війни з недружніми сусідами майже весь час свого існування, захисні споруди проектуються у будь-якому громадському приміщенні й навіть у приватних будинках чи квартирах.

Начальниця ж Департаменту міськради стверджує, що нібито ми зараз просто робимо перші кроки у незнаній в світі справі захисту своїх дітей від агресивного сусіда і «на перших кроках говорити, що ми такі-сякі і в нас нічого немає – це непорядно». Ми не перші, пані начальниця, і, мабуть, нам слід було б звернутися до досвіду тих, хто, попри ваші твердження, вже проходив цим шляхом.

Коли журналісти спільними зусиллями таки поставили Деменко впритул перед питанням, чи є все ж таки ці недешеві приміщення справді безпечними для дітей, які повернуться до очного навчання у прифронтовому Харкові, вона нарешті вимовила, що насправді ці приміщення не є повноцінним прихистком, а лише «простішими укриттями», до яких, згідно з висновками ДСНС, і відносяться.

«Майже в усіх навчальних закладах у нас найпростіші укриття. Зрозуміло, навчати дітей у таких укриттях ми не будемо», – визнала Деменко.

І тут можна було б поставити крапку, якби не сьогоднішня заява мера Харкова Ігоря Терехова в ефірі національного телемарафону.

«Хочу сказати, що Харків дуже виважено підходить до цього навчання. Ми вже підготували 51 укриття, де можуть навчатися наші діти, крім цього у роботі ще 21 укриття. Маю на увазі ті, що ми робимо за кошти міського бюджету. Крім того, ми залучили спонсорів, у нас соціально відповідальний бізнес, і теж готуємо укриття. Таким чином до 1 вересня у нас буде готове вже для навчання в офлайн режимі 85 укриттів», – заявив Терехов.

От пані Деменко вважає, що слова Синєгубова про відсутність у Харкові укриттів, які б відповідали нормам, що дозволяють розпочати очне навчання дітей, викликані тим, що начальника ХОВА хтось ввів у оману, надавши йому хибну інформацію. Може, й пана Терехова хтось обманув? Адже начальниця ввіреного йому департаменту стверджує, що навчати дітей у «простіших укриттях» (інших, схоже, немає) не будуть. А пан мер стверджує, що будуть. Може, він не знає, що всі ці красиві картинки не в змозі захистити харківських дітей? Може йому хтось невідомий сказав, що у змозі? І до того ж, навіщо всі ті навчальні класи зі столами та дошками, які фігурують на красивих фото міськради?

І дуже цікавою була відповідь Деменко на питання, хто саме відповідатиме у разі, якщо у таке красиве укриття прилетить російська ракета і загинуть або постраждають діти.

«Коли діти знаходяться вдома, за їх безпеку відповідають батьки. А коли у школі – відповідає школа. Так було, є і буде», – відповіла начальниця департаменту.

Здаєтся, перш, ніж обурюватись та писати звернення, «харківським освітянам» варто замислитись над тим, що їх вже назначили цапами відбувайлами у разі будь-якої трагедії.

Як повідомляв Харків Times, у Харківській області учні навчатимуться офлайн, якщо у навчальному закладі буде укриття, що відповідає вимогам ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Цим вимогам на Харківщині відповідають лише 82 укриття. У Харкові, за словами начальника ХОВА Олега Синєгубова, немає жодного.

Рішення Ради оборони Харківської області від 7 липня про дозвіл на повернення учбових закладів до очної форми навчання було прийнято без урахування наявних готових до експлуатації укриттів. Рішення про перехід на офлайн-освіту покладено на «власників та керівників закладів». Багато питань, пов’язаних із цим важливим кроком, залишилися без відповідей.

У Чугуївській громаді Харківської області вирішили, що у наступному навчальному році діти навчатимуться онлайн. Від навчання за партами у громаді відмовилися через неможливість організувати безпечний та ефективний учбовий процес.