Кримінальний талант або Про шкоду довіри

Тендітна невисока темноволоса добре одягнена дівчина приходить до сімейного ресторану на Олексіївці. В неї заплакані очі, вона чимось явно засмучена. Кличе менеджера й просить повернути завдаток за замовлений банкет. Каже, в неї померла бабуся в Одесі, у сім’ї горе, свято скасовується й потрібні гроші на похорон. Менеджер просить назвати ім’я замовника та суму оплати – і дівчина називає точні дані.

Владислава – адміністратор того самого ресторану. Ні на секунду не випускає з рук об’ємну папку з даними клієнтів та замовленнями. Каже, підглянути, що в ній написано, дівчина не могла. Була дуже переконлива, щиро засмучена – і їй повірили.

“У нас сімейний ресторан, клієнти всі постійні, жодного разу такого не було, щоб хтось когось обманював, – розповідає Владислава. – Вона назвалася Іриною, сказала, що залишала 2000 гривень. Я повірила, і їй віддала передоплату. Вона каже, ви вже купили продукти для банкету, щось ще? Може, вам частину залишити? Я кажу ні, у вас же горе сталося, як я можу? Ми розберемося, головне, щоб у вас все було гаразд! Тобто вона ще й пропонувала повернути нам частину грошей!”

Дівчина розсипалася у подяках та й пішла. З грошима. А через пару днів у інтернет-ком’юніті харківських рестораторів з’явилося фото юної шахрайки. Владислава насторожилася, й вирішила зателефонувати клієнтці, за замовлення якої невтішна “онука” забрала гроші. І виявилося – замовлення ніхто не відміняв.

“Я дзвоню, кажу, чи все у вас гаразд? Може, потрібна допомога із похороном? Клієнтка дуже здивувалася, каже, ми як раз святкуємо день народження бабусі, ви з глузду з’їхали?” – згадує менеджер.

У ресторані на Салтівці юне створіння потрапляє на камери відеоспостереження. Схема не змінюється – засмучений вигляд, розповідь про смерть родички та прохання повернути гроші. Працівники ресторану кажуть – дівчина назвала не тільки правильне ім’я замовника і останні цифри телефону, але й навіть показала зал, де повинен був відбутися бенкет. Адміністратор ресторану показує запис з камер. На них видно: дівчина про щось говорить із барменом за стійкою, той дістає записник із даними – і в цей самий момент в “невтішної онуки” нібито дзвонить телефон. Вона всім тілом налягає на стійку під час бесіди та постійно дивилася униз. Схоже, що підглядала у блокнот із записами, – вважають у ресторані.

“Вона довго говорила по телефону, потім назвала дані й гроші ми їй віддали. Дивно, як вона могла прочитати те, що написано в блокноті? Догори ногами, від руки й досить нерозбірливо, – згадує жінка, – як ніби екстрасенсорика якась! І така переконлива, їй же всі повірили, пожаліли!” – дивується адміністратор Світлана Тимченко.

З цього ресторану шахрайка винесла 5000 гривень. А власникам довелося проявляти чудеса кмітливості й швидкості, коли виявилося, що бенкет ніхто не відміняв, і на порозі стоять замовники із гостями.

Далі “невтішна онука” провернула ту ж саму схему ще в одному закладі на Салтівці. Всього за тиждень “гастролей” з різних ресторанів Харкова талановита дівчина винесла близько 10 тисяч гривень.

А ось у популярному пивному ресторані в центрі їй не пощастило – тут на слово не повірили. У ресторані працює складна система повернення грошей. Завдаток вам повернуть тільки якщо у вас є паспорт на ім’я замовника та спеціальна пластикова карта номіналом на суму, на яку було зроблено замовлення. Їх у шахрайки не виявилося. У ресторані кажуть – вона намагалася умовити персонал вирішити питання, якось обійти систему, але їй відмовили.

Історія про померлу одеську бабусю не спрацювала й у магазині ексклюзивного одягу в одному з торгових центрів міста. Там дівчина намагалася повернути 450 доларів завдатку за куртку. Тут їй теж не повірили на слово – і шахрайці довелося ретируватися.

Коли ж її фото з’явилося у соціальних мережах, дівчину досить швидко впізнали. Виявилося, що 22-річну Олену Аксенову вже шість разів судили за аналогічні злочини. Свою “кар’єру” вона починала у рідній Білій Церкві, а після розширила географію практично на всю Україну.

Влітку минулого року Олену затримали у Львові, де лише за місяць зворушлива історія про померлу в Одесі бабусю принесла їй більше, ніж 30 тисяч гривень. Постраждали власники 20 ресторанів. Юне дарування вдалося затримати, однак її швидко відпустили – під заставу. У 340 гривень. Чекати суду вона не стала. За даними поліції, тепер дівчина у розшуку, її фото можна знайти в базі даних МВС.

У Харкові зареєстровано кілька заяв від ошуканих рестораторів. Дівчину шукають, але не виключено, що наше місто вона вже покинула.

Міріам Таніна