Набув чинності закон про трансплантацію

Фото: 33kanal.com

В Україні набули чинності зміни до “Закону про трансплантацію”, що уможливило проведення операції з пересадки органів.

Про це повідомляє “Законодавство України”, передає Укрінформ.

З 31 березня 2019 року в Україні набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині” № 2694-VIII від 28.02.2019. Документ був оприлюднений 30 квітня 2019 року у “Голосі України”.

Законом визначається, що до початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, але не пізніше 1 січня 2020 року, положення цього закону щодо використання вказаної системи для організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації не застосовуються. Натомість організація трансплантації здійснюється на основі інформації, що міститься на паперових носіях. Також до початку роботи ЄДІСТ та протягом наступних трьох місяців з дня початку її роботи рішення про можливість або неможливість застосування для трансплантації анатомічного матеріалу від донора-трупа приймається консиліумом лікарів закладу охорони здоров’я, до листа (списку) очікування якого включено реципієнта, в порядку черговості згідно з таким листом очікування.

НСЗУ виконуватиме функцію замовника медичних послуг з трансплантації, як високоспеціалізованої медичної послуги, з 1 січня 2020 року згідно з Законом України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”.

Також розширено перелік осіб, які є близькими родичами, – до нього включили двоюрідних братів і сестер, дядьків, тіток, племінників, що дозволить розширити коло осіб для родинного донорства. Законом передбачено, що сімейний лікар може отримувати згоду на посмертне донорство та матиме право вносити таку інформацію до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, а також визначено можливість донорства кісткового мозку від повнорідних братів або сестер віком до 18 років.

Окрім того, документом конкретизується, що дозволяється лише міжнародний обмін анатомічними матеріалами, а щодо гемопоетичних стовбурових клітин – дозволяється їх купівля-продаж. Водночас внесено зміни до статті 290 Цивільного кодексу України, завдяки чому надається право на донорство гемопоетичних стовбурових клітини у випадках, передбачених законом, особам віком до 18 років.

Як повідомлялося, Верховна Рада 28 лютого ухвалила закон 9461-д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”.