Конфлікт навколо Харківської Академії неперервної освіти: чи вдасться зберегти освітній заклад?

Фото: Сергій Бобок / Харків Times

Робоча група, створена обласною радою з депутатів та представників профільного департаменту Харківської обладміністрації, завершила роботу та висловилась за збереження Харківської Академії неперервної освіти (ХАНО).

Про це Харків Times дізнався з повідомлення у Facebook члена робочої групи, Голови постійної комісії Харківської обласної ради з питань науки, освіти та духовності Галини Куц.

Ще в січні 2024 року до академії, яка займається підвищенням кваліфікації вчителів області, надійшов лист від Департаменту науки та освіти ХОВА з пропозицією провели трудові збори колективу щодо приєднання до іншого закладу.

«Ми тоді у січні зібрали комісію з питань науки, освіти та духовності. І я задала резонне питання Директору Департаменту освіти та науки: на якій підставі порушується законодавство? Адже, згідно зі Статутом ХАНО, питаннями реорганізації закладу займається той, хто його створив: тобто, Харківська обласна рада. У відповідь Директор Департаменту сказала щось на кшталт того, що вони просто цікавилися ситуацією і вже не будуть проявляти таких реорганізаторських ініціатив», – написала Куц.

2 вересня Харківська ОВА направила пакет документів до обласної ради з ініціативою щодо «припинення» ХАНО. Самі працівники академії про це дізналися випадково. У документі мова йшла про припинення ХАНО «шляхом реорганізації (приєднання) до комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради».

«Але ж заклади післядипломної освіти для вчителів, згідно законодавства, повинні існувати в кожній області та фінансуватися з місцевих бюджетів. Харківська ОВА раптом вирішила створити прецедент: заклад, який займається підвищенням кваліфікації вчителів, хочуть приєднати до закладу, що навчає студентів, які тільки готуються стати вчителями. Але ж це настільки різні функції освітніх установ, що незрозуміло, навіщо їх поєднувати. Тим більше, що фінансово обласний бюджет нічого не виграє. Бо при умові збереження кадрів, фінансування, швидше за все, буде на попередньому рівні. Перед ХАНО наразі постали дуже важливі виклики: вони займаються перестажуванням педагогів для «Нової української школи». Саме тому Міністерство освіти та науки у березні 2024 року розіслало наказ (листХТ) по обласних адміністраціях з проханням підтримувати діяльність інституцій, що займаються перестажуванням педагогів. Підтримувати, а не знищувати під соусом оптимізації», – зазначила Куц.

Вона також зазначила, що у розділі 5 «Фінансово-економічне обгрунтування» ХОВА вказала невірні дані, які Куц вважає сфальсифікованими, щоб за їх допомогою здійснювати тиск на депутатів. В документі зазначено, що кошторис ХАНО складає понад 173 млн. грн. на рік. «Але це неправда, бо кошторис складає трохи більше 30 млн. в рік. Тобто, у фінансовому обґрунтуванні нібито випадково переплутано кошторис двох різних закладів», – наголосила Куц.

11 вересня було заплановано засідання профільної постійної комісії облради, на якому депутати мали розглянути проєкт рішення, але несподівано не вистачило кворуму для його проведення. 18 вересня засідання комісії все ж відбулося. Перед його початком депутати могли ознайомитися з листом, підписаним співробітниками ХАНО, в якому вони не погоджуються з ліквідацією учбового закладу. Також з листом про підтримку закладу звернулась до комісії нардеп Вікторія Кінзбурська.

Обговорення питання тривало більше години. Директор департаменту науки та освіти ХОВА Ольга Беспалова свій виступ сфокусувала на твердженнях про неефективну діяльність ХАНО. Сама Куц звернула увагу на те, що ще у січні претензій до академії з боку ХОВА не було. Беспалова заявила, що у січні ці недоліки ще не були видні, а за вісім місяців департамент ХОВА їх побачив. Втім, пізніше вона заявила, що «у нас основний акцент не на тому, який поганий ректор, яка погана академія, і що вони чогось не робили – у нас основний акцент на тому, що в нас відбувається дублювання повноважень». Кому цікаві деталі – можуть подивитися його відеозапис (з 6:40), може, вам буде більш зрозуміла логіка ХОВА. Ректорка ХАНО Любов Покроєва назвала оцінку діяльності академії з боку ХОВА «недостовірною інформацією». «Жодної перевірки у нас не було, більш того, за час каденції Ольги Ігорівни жодного разу вона в нашому закладі не була – ані вона, ані будь-хто з працівників Департаменту. Наша робота ніким не вивчалася, і ніяких зауважень до нашої роботи не було», – сказала Покроєва, і відповіла на обвинувачення з боку обладміністрації.

Врешті, профільна комісія не підтримала проект щодо припинення діяльності ХАНО – не було жодного голосу «за». 2 жовтня розпорядженням голови облради Тетяни Єгорової-Луценко була створена робоча група, яка мала вивчити діяльність академії та доцільність її ліквідації. Після майже трьох місяців праці члени робочої групи одностайно дійшли висновку про ліквідація закладу з приєднанням його до іншої академії є недоцільним, враховуючи відмінності у напрямах та формах здійснення освітньої діяльності.

«Загалом непростим був цей етап. Сам процес, наскільки я розумію, ще не завершений», – написала Куц.