1000 днів «великої війни»: харківські комунальники тримають удар

Попри величезні руйнування та постійну небезпеку, працівники комунальних підприємств підтримують життя Харкова.

Про те, як вони працюють під ворожими ударами, Харків Times повідомили у прес-службі міськради.

Понад 170 об’єктів водопостачання та водовідведення в Харкові були зруйновані або пошкоджені від початку повномасштабного вторгнення російського агресора. За даними КП «Харківводоканал», внаслідок ворожих обстрілів було пошкоджено близько 50 водопровідних і каналізаційних насосних станцій, а також виведено з ладу ділянки водопровідної мережі загальною довжиною понад 2,3 км та 250 м каналізаційних колекторів великого діаметру. Серйозних руйнувань зазнали також Печенізький гідровузол, очисні споруди та інші об’єкти. Крім того, різною мірою були пошкоджені внутрішньобудинкові системи 650 багатоповерхівок.

Комунальники зазначили, що ремонтні бригади завжди готові оперативно усувати аварії, спричинені ворожими обстрілами, і щоденно виконують усі необхідні виробничі та профілактичні заходи. Крім того, за підтримки партнерів реалізуються перспективні проєкти подальшого розвитку підприємства.

В перші години повномасштабного вторгнення рф були зруйновані не лише будинки, а й котельні та магістральні мережі КП «Харківські теплові мережі». Щоб харків’яни не залишилися без тепла, працівникам ХТМ довелося лагодити комунікації та обладнання фактично під обстрілами.

Завдяки швидким інженерним рішенням тепловикам вдалося не лише підтримати систему, а й модернізувати її. Так, у перший рік війни 10 локальних котелень стали зразками європейської теплоенергетики, а одна з них отримала статус «міні-ТЕЦ». Це дозволило повернутися майже половині мешканців Північної Салтівки до їхніх домівок уже до кінця 2022 року.

Другий опалювальний сезон приніс нові випробування – вісім блекаутів і повні перезапуски системи. Завдяки підтримці міжнародних партнерів, зокрема, USAID, ООН, Швейцарії та Японії, Харків отримав дизельні генератори, кабелі, технічну сіль тощо. Вже під час блекаутів з’явилися перші газові когенераційні установки, які частково зменшили вплив відключень світла. Руйнації великих джерел теплопостачання компенсували блочно-модульні котельні.

Під час підготовки до опалювального сезону 2024-2025 років особливу увагу комунальники приділили лікарням. Так, 11 закладів отримали статус «енергетичних островів», що складаються з когенераційних установок і модульних котелень.

В перші місяці російської агресії близько 30% контейнерів для збирання побутових відходів КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» у всьому місті були пошкоджені осколками та ударними хвилями, а на Північній Салтівці – 70%. Частину з них відновити не вдалося, тому їх використали як запасні матеріали. Внаслідок обстрілів було також пошкоджено понад 20 одиниць спецтранспорту. «Працівники, на щастя, не постраждали. Однак приватне житло, майно та автотранспорт багатьох з них зазнали пошкоджень. Усім було надано посильну матеріальну допомогу від підприємства», – зазначили в КП «КВПВ». Крім того, нещодавно під ударну хвилю від ворожих дронів потрапили будівлі на території двох автоколон підприємства. Усі пошкодження були оперативно усунуті.

Як повідомили у СКП «Харківзеленбуд», в місті через ворожі атаки було знищено понад 1,5 тис. дерев. Внаслідок обстрілів постраждали також дільниця з вирощування квітів і приміщення для зберігання новорічних декорацій – уціліло лише 7% прикрас. «Та найболючіші втрати – це люди. Наші найкращі колеги-озеленювачі, ставши добровольцями, вирушили захищати Україну. На жаль, не всі з них повернуться додому», – зазначили на підприємстві.

Попри регулярні ворожі атаки, працівники КП «Харківблагоустрій» продовжують відновлюють пошкоджені двори та впорядковують території в місті.

Сьогодні тисячний день вторгнення росії на всю територію України.

Як повідомляв Харків Times, війна вплинула на діяльність Харківського метрополітену та принесла руйнування його інфраструктури і горе до сімей співробітників.