Колегія суддів Ленінського районного суду Харкова 8 листопада призначила покарання у вигляді позбавлення волі на строк 15 років з конфіскацією майна доценту кафедри кібербезпеки Харківського Національного Університету Внутрішніх Справ. Викладач наводив російські удари по Харкову.
Про це Харків Times дізнався з вироку суду.
За даними слідства, доцент не пізніше 10 березня у зв`язок із громадянином України (вказаний як Вадим – ХТ), який діє в інтересах російської федерації. Той запропонував викладачеві збирати інформацію про наявність, пересування сил оборони України, розміщення оборонних фортифікаційних укріплень, а також відомостей щодо результатів ракетних обстрілів об`єктів оборонно-промислового комплексу для коригування подальших обстрілів з боку збройних формувань рф. Доцент погодився на співпрацю. Пізніше в суді він розповів, що з цим чоловіком він навчався у виші у 1992-1993 роках на різних факультетах, і вони разом ходили до спортзалу. В подальшому вони спілкувались не часто, а у 2014 р. Вадим виїхав з України. Після того, вони час від часу переписувалися через Telegram, обговорюючи бойові мистецтва та туризм у Кримі, при цьому Вадим не повідомляв, де працює. З переписки викладач зрозумів, що його адресат, який міняв номери та користувався російським оператором зв`язку, спочатку знаходився у Белгородській області, а в подальшому в Донецькій області. Коли почалася повномасштабна війна, той запитував про обстановку у Харкові. Постійне спілкування почалося навесні 2023 р. за ініціативою Вадима. Той цікавився ситуацією у Харкові, а 28 вересня попросив зробити фото: Кузінського мосту та при наявності – переміщення військової техніки, а також зробити фото бронетанкового заводу, зафіксувавши пошкодження будівель та наявність бронетехніки. Також він просив надати інформацію про співробітників кафедри. Доцент відразу погодився з ідеологічних міркувань, при у своїх свідченнях він зазначав, що Вадим не пропонував йому будь яких грошових коштів чи інших благ та не погрожував йому, і він мав можливість відмовитись. При цьому він зрозумів, що Вадим є військовим спецслужби, та інформація потрібна для вивчення доцільності нанесення ракетного удару, а списки колег – для можливої вербовки.
В той же день доцент сфотографував на телефон міст та два блокпоста на ньому, на яких несли службу військові.
3 жовтня він отримав завдання зняти пошкодження ракетними обстрілами Харківського бронетанкового заводу на вулиці Великій Панасівській, підтвердження факту проведення на заводі ремонтних робіт, а також напрямків вивезення з його території техніки. По заводу росіяни 30 вересня нанесли ракетний удар. Доцент сів на рейсовий автобус, доїхав до заводу, сфотографував прохідну та паркан з написом «Заборонена зона. Прохід та проїзд заборонений», розбиті будівлі. Потім хотів ще зробити знімки розбитих корпусів заводу, але мобільний телефон розрядився. В цей час його побачила з вікна своєї квартири місцева жителька. Її увагу привернув чоловік, який з-за дерева фотографував завод. Включивши камеру на телефоні, жінка вибігла на вулицю та наздогнала чоловіка. На її питання «що Ви тут робите?» чоловік злякався та сказав, що у нього розрядився телефон. Жінка сказала, що викличе поліцію, на що чоловік просив цього не робити, бо в нього хвора мати. А коли вона почала набирати номер «102», чоловік побіг за кут і вона його не наздогнала. Коли приїхав наряд поліції, вона повідомила про цього чоловіка. Відео з свого телефону вона передала в СБУ, а потім впізнала чоловіка по фотографіях.
Також чоловік передав куратору інформацію про характер, ціннісні та політичні орієнтації окремих викладачів кафедри кібербезпеки та DATA-технологій факультету №6 ХНУВС.
У середині жовтня Вадим попросив доцента перевірити інформацію про місця розташування в районі ТЦ «Барабашово» та житлового комплексу «Воробйові гори» та зробити фото ангарів, які використовуються під склади канадською організацією «The Canada Way», Волонтери цієї організації надають гуманітарну допомогу цивільному населенню, яке постраждало від збройної агресії рф, передавали гумдопомогу воїнам ЗСУ. Також він попросив зняти волонтерські автівки з канадськими прапорами. Викладач пообіцяв це зробити, але не зробив. 8 листопада Вадим повторив це прохання. Але наступного дня співробітники СБУ провели обшук за місцем проживання викладача та затримали його.
В судовому засіданні доцент повністю визнав винуватість та добровільно надавав свідчення.
Як повідомляв Харків Times,у листопаді 2023 року контррозвідка Служби безпеки викрила у Харкові 49-річного доцента одного з харківських університетів, який коригував ракетно-артилерійські удари рф по військовій та критичній інфраструктурі міста.