Керівниці меблевого підприємства «Новий стиль» отримали умовні терміни за поставки продукції у росію

Жовтневий райсуд міста Харкова 9 жовтня визнав винними генеральну директорку та начальницю відділу підтримки проєктів харківського підприємства  АТ “Новий стиль” у веденні бізнесу з росією під час повномасштабного вторгнення (ч. 4 ст. 111-1 КК України) та призначив їм покарання відповідно 1,5 та 2 роки умовно, без конфіскації майна.

Про це Харків Times дізнався з вироків суду.

За даними Харківського антикорупційного центра, мова йде про генеральну директорку АТ “Новий стиль” Велту Луніну та начальницю відділу підтримки проєктів підприємства Тетяну Бучнєву. Кінцевим бенефіціарним власником АТ “Новий стиль” є компанія “Граціана Холдінгс Лімітед” з Кіпру. Кінцевими бенефіціарними власниками компанії “Граціана Холдінгс Лімітед” станом на 24.02.2022 року були громадяни України Володимир Муравйов, ще чотири громадяни України та громадяни Республіки Польщі та США. Ті ж самі особи, через кіпрську компанію “Граціана Холдінгс Лімітед”, були власниками вже під час повномасштабного російського вторгнення компанії “Радом” з бєлгородської області росії. У вересні 2022 року вони переписали російську фірму на кіпрську компанію, власниками якої є люди, дотичні до АТ “Новий стиль”.

У рішеннях судів зазначається, що АТ “Новий Стиль” після повномасштабного вторгнення рф на територію України, з червня 2022 по червень 2024 року, «свідомо стали на шлях вчинення злочину проти основ національної безпеки України провадження господарської діяльності у взаємодії з державою агресором» та «продовжило протиправно здійснювати виробництво та експорт меблевої фурнітури для офісів та підприємств торгівлі з України до РФ, використовуючи для цього схему так званого «паралельного імпорту», тобто здійснення умисної поставки меблевої фурнітури для офісів всупереч забороні на адресу резидента держави-агресора з використанням підприємств-прокладок, метою використання яких є документальне приховання фактичного отримувача товару». Генеральний директор АТ “Новий стиль” підписала контракти про поставку готової продукції між АТ “Новий стиль” та підприємствами, зареєстрованими на території третіх країн, достовірно знаючи, що кінцевим отримувачем товарів, продукції, обладнання є російські підприємства.

9 серпня 2013 р. на території РФ (у місті шебекіно бєлгородської області) було зареєстровано ТОВ «Радом», основним видом діяльності якого є виробництво меблів для офісів та підприємств торгівлі. У квітні 2022 року фактичні власники та посадові особи АТ «Новий Стиль» придбали на території Республіки Кіпр компанію «ORBIFOLD LTD», а у вересні здійснили формальну процедуру продажу цій фірмі частки власності ТОВ «Радом». «В результаті чого з 05.09.2022 власником підприємства зареєстрованого на території РФ ТОВ «Радом» стала кіпрська компанія «ОРБИФОЛД ЛТД», таким чином приховавши реальних власників», – йдеться у вироках суду.

У травні 2022 року для самостійного виготовлення меблевої продукції російським підприємством ТОВ “Радом” було укладено контракт на 1 млн євро між АТ “Новий Стиль” та компанією THE CHAIR COMPANY BURO KOLTUK SAN. VE TIC. A.S. (Туреччина; за даними ХАЦ, її власником є фактичний власник АТ “Новий Стиль” та громадянин Республіки Туреччина Мустафа Йилмаз). Українське підприємство мало поставити прес-форми для лиття пластикових деталей для меблів, виробниче обладнання, офісні крісла, стільці та комплектуючі до них. Подібний контракт на таку ж суму було укладено в липні 2022 року між АТ “Новий стиль” та BALTIC RIVIERA JEROEN DER KINDEREN (Польща).

Насправді кінцевим отримувачем продукції та обладнання було ТОВ «Радом», яку, за висновками суду, «приймала та продовжує приймати активну участь у державних закупівлях РФ». Покупцями харківської меблі через російську фірму стали російські компанії «Ростелеком», «Росагролизинг», «Сбербанк», а також «Мобильные ТелеСистемы» (МТС), «Тинькофф Банк», «К-технологии», які включені до українських та міжнародних санкційних списків.

Але реального покарання обом топ-менеджерам суд при цьому не призначив – вони уклали з прокуратурою угоди про визнання винуватості. Зокрема, суд зазначив позитивні характеристики від Благодійної організації “БФ “ЮКРЕЙНІАНЛАЙФ”, а у вироку директорки – ще й Благодійної організації “БФ “СПОРТ-В.О.С.Т.О.К.”, а ще  подяки за сприяння Збройним Силам України та окремим військовим частинам ЗСУ. Тобто, якщо подивитися на рішення суду – не такий вже серйозний злочин торгувати з держструктурами росії в обхід санкцій під час війни.

Як повідомляв Харків Times,у червні 2024 року Служба безпеки України затримала чотирьох керівників одного із провідних українських меблевих підприємств у Харкові, які підозрюються у співпраці з рф під час повномасштабної війни.