У Харкові пройде виставка “Харків Сковороди у портретах та міських пейзажах”

Фото: Andrey Paramonov / Facebook

У харківській Художній галереї імені Генріха Семирадського 16 серпня розпочне свою роботу виставка “Харків Сковороди у портретах та міських пейзажах”. Вона присвячена 370-річчю заснування міста Харкова та 230-річчю з дня смерті видатного українського філософа Григорія Савича Сковороди.

Про це журналістам розповіли організатори виставки, повідомив кореспондент Харків Times.

За словами дослідника історії Слобідської України Андрія Парамонова, в експозиції будуть представлені художні роботи, створені для його нової книги про Григорія Сковороду — «Сковорода в місті мудрості Захарполісі». Про те, як виглядав Харків у 18 сторіччі, ми майже не знаємо – до нашого часу дійшли лише кілька гравюр, що вже широко розтиражовані. «Я не зустрічав таких художників, які б мали бажання, або наміри малювати Харків 18-го століття. Тому що не має натури, ця натура – або знищена, або перебудована… Та ж Губернська аптека – вона перебудована неодноразово, вона виглядає зараз інакше, і впізнати це неможливо», – сказав Парамонов.

Дослідник вирішив, що у його майбутній книзі мають бути нові ілюстрації, зроблені на основі історичних розвідок: «І на моє щастя у Харкові живе художник-реставратор Артем Погрібний, якому я запропонував взяти участь у цьому проєкті. Ця людина дуже завзята, він погодився. Перша робота, яка буде і виставку відкривати, і взагалі у книжці важливу роль має – це панорама міста Харкова 1759 року, яким Харків побачив Григорій Савич Сковорода, коли вперше прийшов до нашого міста». Багато деталей вдалося відновити завдяки невеличким описам з архівних джерел, з архівної документації, завдяки малюнкам чи проєктам, які збереглися в сховищах. «Все це поєднання архівного пошуку, який я проводив майже 20 років про історію перебування на території Слобідської України Григорія Сковороди» – зазначив Парамонов.

«Андрій мені давав архівні матеріали, креслення, плани нашого міста, плани окремих будівель… Я ходив по місту, придивлявся, уявляв, де воно могло бути, як воно могло виглядати на ті часи. Ну і взагалі було дуже цікаво відтворити естетику тих часів, естетику архітектури і взагалі самого міста. Бо місто дуже змінювалось часами, десь щось залишилось», – каже Погрібний. В деяких випадках за взірець використовували аналоги тих будівель, відомості про яких не вдалося знайти: «Аналоги теж використовували, наприклад, дерев’яні церкви – у нас немає їх ні опису, ні якихось креслень, нічого немає. Ми використовували ті типові українські церкви, які існували на той час, і які могли бути розташовані в цьому місці».

На виставці будуть представлені роботи до цього проєкту також ще двох митців – харківця Павла Щукіна та киянина Артема Лазутіна. Останній є дизайнером нової книги.

«Все, що буде представлено, пов’язане так чи інакше зі Сковородою. Оскільки це було необхідно для книги, то там будуть церкви, де він бував. Буде дерев’яна стара Миколаївська церква, яку взагалі ніхто не бачив – яка вона існувала до цього. Кам’яна церква Миколаївська, яка була схожа на Покровську церкву в монастирі. Зображення будинку купця Карпова, де бував Сковорода. А поруч стоять келії монастирські, бібліотека Харківського колегіуму, де теж бував Сковорода. Шинок харківський, недільний базар у Харкові, вулиця Сумська, або Сумська дорога. І кам’яні башти Харківського форштату, тобто Харківської фортеці, які, на жаль, не збереглись», – розповів Андрій Парамонов.

Виставка проводиться за підтримки Фонду Дениса Парамонова, вона проходитиме з 16 серпня по 14 вересня у галереї імені Генріха Семирадського (Харків, Майдан Свободи, 6). Експозицію можна буде відвідати безкоштовно з вівторка по суботу з 12:00 до 18:00.