Забруднення річки Харків внаслідок руйнування російськими «Шахедами» нафтобази у Немишлянському районі міста 9 лютого було перевищено у 820 разів у порівнянні з допустимою нормою, Немишлі – у 260 разів, Сіверського Донця – у 3,7 раза, Лопані – в два раза.
Про це розповів журналістам начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов, повідомив кореспондент Харків Times.
«Такої масштабної катастрофи Харківщина не знала. Підрозділи ДСНС вживали заходи вперше в своїй практиці, і алгоритм дій розроблявся фактично на ходу. Ми залучили велику кількість наших наукових установ, з якими ми радилися і розробляли цей фактично план. Потрібно було досить оперативно вживати заходів, щоб не допустити розповсюдження цих нафтопродуктів до річки Сіверській Донець, тому що місто Харків бере звідти воду», – сказав він.
З Одеси були привезені бонові здороження, їх встановлювали на річках працівники рибного господарства під керівництвом ДСНС. Разом із міжнародними партнерами, які надавали фінансову підтримку, було закуплено органічний сорбент, який розщеплює нафтопродукти до нульового рівня і не залишає жодних слідів від свого існування.
«Він виявився досить ефективним»,- зазначив Синєгубов. На сьогодні застосували більше 4 тис. літрів сорбенту, в резерві є ще більше 30 тисяч літрів.
За даними обласної влади, насьогодні рівень забруднення річки Сіверський Дінець вже прийшов у норму. «По всім іншим річкам – десь у 12 разів перевищує, десь у 10, десь у п’ять, однак це зовсім не порівняти з тим, що було. Однак в нас ще буде досить велика робота, яку ми маємо зробити щодо ліквідації інших наслідків», – зазначив Синєгубов, Він повідомив, що забруднення ґрунту на території розливу нафтопродуктів, перевищує допустимі норми від двох до 58 разів. Зараз харківські наукові інститути розробляють комплекс заходів з ліквідації забруднення, що передбачає зокрема і повну заміну грунту у приватних домогосподарствах.
«Якщо це буде потребувати додаткового фінансування, то будемо звертатися до уряду за виділенням додаткових коштів», – сказав Синєгубов
Керівник Харківської обласної прокуратури Олександр Фільчаков зазначив, що внаслідок руйнування нафтобази трьома «Шахедами» відбувся виток дизельного палива та бензину – орієнтовно в резервуарах загалом знаходилось близько 3,8 тис. тон нафтопродуктів. Спалахнули масштабні пожежі у приватному житловому секторі. В результаті цього загинуло семеро людей та повністю згоріли 15 житлових будинків.
Держекоінспекцією вже встановлено розмір шкоди, заподіяної забрудненням земель та атмосферного повітря, на понад 157 млн грн (154,5 млн грн – забруднення земель, 2,7 млн грн забруднення атмосферного повітря). Тривають лабораторні дослідження щодо розмірів збитків, заподіяних забрудненням поверхневих вод. «На даний час слідчими СБУ проводиться розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, а після отримання усіх висновків експертиз можливо зміниться кваліфікація з урахуванням екологічних злочинів», – сказав Фільчаков.
Як повідомляв Харків Times, внаслідок російських ударів 9 лютого по нафтобазі на Харківщині витекло близько 3 тис тон нафти, яка потрапила у річки Уди, Лопань, Немишля та Харків. Приблизна площа забрудненої водної поверхні складає 780 тис. кв. м.
У ніч на 10 лютого російські безпілотники влучили по нафтобазі у Немишлянському районі Харкова.