Обстріли ХФТІ: оголошено підозри пʼятьом російським командувачам (фото, відео)

Вирва від авіабомби на території ХФТІ. Фото: maidan.org.ua

Служба безпеки України встановила пʼятьох російських військовослужбовців, які надавали підлеглим накази на обстріли Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів.

Про це Харків Times повідомили речник Управління Служби безпеки України Харківської області Владислав Абдула та прес-служба обласної прокуратури.

Мова йде про керівника Західного військового округу збройних сил росії, генерал-полковника Олександра Журавльова і чотирьох його підлеглих:

  • генерал-лейтенанта Олега Маковецького, командувача 6-ю армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
  • генерал-лейтенанта Владислава Єршова – командувача 6-ю загальновійськовою армією;
  • полковника Павла Пілюкова – командира 45-ї артилерійської бригади великої потужності;
  • полковника Євгена Геращенка – командира 79-ї гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.

На підставі зібраних доказів, слідчі Служби безпеки заочно повідомили про підозру усім п’ятьом російським військовим за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 (порушення законів і звичаїв війни, вчинені за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ст. 441 (екоцид, вчинений за попередньою змовою групою осіб).

Окрім того, злочині дії Журавльова та двох його підлеглих – Маковецького та Єршова додаткового додатково кваліфіковано за:

  • ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, які призвели до загибелі людей, вчинене за попередньою змовою групою осіб);
  • ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу.

За даними слідства, з початку березня до середини вересня 2022 року за їхніми вказівками окупанти здійснили 74 прицільні удари по дослідницькій установі ядерних технологій «Джерело нейтронів» у Харкові. Під час атак загарбники використовували авіабомби ФАБ-500, а також реактивні системи залпового вогню «Град», «Смерч» та «Ураган». Крім того, рашисти обстрілювали цивільний ядерний об’єкт з важкої ствольної артилерії типу «Піон», «Мста-С», «Акація» та мінометів.

Згідно з висновком експертиз, навколишньому природному середовищу заподіяно шкоди на суму майже 15 млрд гривень. Вартість та обсяги відновлювальних робіт будівель та споруд Інституту, які знищено та пошкоджено, складають понад 30 млн гривень (це не остаточні цифри). Ворожі удари могли спричинити екологічну катастрофу міжрегіонального масштабу.

«Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України», – зазначив Генпрокурор Андрій Костін.

Наразі вирішується питання щодо оголошення всіх підозрюваних у розшук.

Допомогу у розслідуванні кримінального провадження надавали спеціалісти у військовій та будівельній сферах, науковці, судові експерти та уповноважені органи виконавчої влади.

Сайт Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» повідомив, що слідчим Управління СБУ в Харківській області у фіксації російських воєнних злочинів в рамках цього кримінального провадження допомогала команда документаторів воєнних злочинів з числа членів організації. До неї входили Наталія Зубар та Сергій Петров.

З повним текстом підозр можна ознайомитися на сайті Офісу Генерального Прокурора за посиланнями: щодо генерал-полковника Олександра Журавльова, генерал-лейтенанта Владислава Єршова, генерал-лейтенанта Олега Маковецького, полковників Євгена Геращенка та Павла Пілюкова.