Захоплений захід та поміркований схід. В цілому українці вірять у Перемогу

Фото: Харків Times

Згідно із черговим Всеукраїнським опитуванням громадської думки, проведеним Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI) у вересні 2023 року, 94 % українців однозначно вірять в те, що Україна переможе у війні.

Про це Харків Times довідався з опублікованих результатів Всеукраїнського опитування.

Не вірять у нашу Перемогу всього 3% опитаних, стільки ж не змогли відповісти на це питання.

Від регіону до регіону віра у Перемогу дещо змінюється. Так на заході країни у неї вірять 96% респондентів, на півдні країни – 95%, у центрі – 94%, а на сході – 91%. При цьому дещо цікавими виявляються результати опитування за віковими групами. Більшість тих, хто безперечно вірить у Перемогу, відноситься до категорії «51+» – серед них таких 74%. Найменша кількість тих, хто вірить однозначно, – 70% – серед людей віком від 36 до 50 років. Серед молоді таких однозначно віруючих 73%. Кількість тих, хто «скоріше вірить» в усіх вікових групах коливається в рамках від 20% серед найстарших – до 22-24% серед людей молодшого віку.

Також найбільше бачать майбутнє України «скоріше обнадійливим» люди старшого віку – серед них таке бачення поділяє 88% опитаних. І лише 8% бачать це майбутнє «скоріше безнадійним» – так само, як і серед молоді. З надією дивляться у майбутнє 84% молодих людей віком від 18 до 35 років. Українці середнього віку від 36 до 50 років знову виявляються найбільш поміркованими: «скоріше обнадійливим» серед них бачать наше майбутнє 83%, а «скоріше безнадійним» – 11%.

Так само, як і з вірою у Перемогу, певний «захват» спадає по мірі переміщення опитування із заходу країни – через центр на південь та схід. Якщо серед мешканців західних областей майбутнє бачать обнадійливим 87%, а безнадійним 7%, то у центрі ці цифри вже, відповідно, 86% та 8%, на півдні – 85% та 9%, а на найбільш постраждалому від війни сході – 81 та 12%. І на сході найбільше тих, хто не спромігся відповісти на це питання: 7%.

Цікаво відповідають мешканці різних регіонів і на запитання, якими будуть межі України в результаті закінчення війни. Тут в оптимізмі лідирують мешканці центру: 71% вірить, що Україна збереже всі свої території, які мала у 1991 році. Найменше вірять у це на сході – тут більшість також притримується такої оптимістичної думки, але ця більшість складає вже 64% опитаних. На заході та півдні, відповідно, це 69% та 66%. А от що стосується віку, тут знову старші люди виявляються більш оптимістичними, ніж молодші: з них у збереження всіх українських територій вірить 71% респондентів, у той час, як молодші коливаються у межах 65-66%. Вважають, що Україна зможе повернути ті території, які були їй підконтрольні до 24 лютого 2022 року, 10% опитаних. Ця цифра трохи менша у центрі (8%) та трохи більша на поміркованому сході (12%).

Станом на вересень 2023 року переважна більшість українців (81%) вважає, що майбутнє України має  бути пов’язане із Євросоюзом. Лише 2% дивляться у бік «митного союзу з росією та білоруссю», а 12% хотіли б якогось «іншого союзу». Ну, й 79% наших співвітчизників воліють бачити Україну в НАТО, проти виступають лише 5%.

Більше половини українців – 62% – вважають, що будь-які вибори слід проводити лише після закінчення війни, «скільки б не довелося чекати». Але якщо б все ж таки вибори проводились, то це, з точки зору більшості, повинні бути парламентські вибори – таку точку зору підтримують 39% респондентів. Ще 20% висловилися за президентські вибори, 15% – за місцеві.

На сьогодні діяльність Збройних Сил України схвалює абсолютна більшість наших співгромадян – повністю її схвалює 82%, «скоріше схвалює» – ще 14%. А от у президента Зеленського справи не такі райдужні. «Повністю схвалює» його діяльність 42% опитаних. Порівняймо: у квітні 2022 року це були 74%, у лютому 2023 – 58%. Ще 40% сьогодні «скоріше схвалює» діяльність президента. Найбільше «впала» в очах суспільства Верховна Рада України: від 64% тих, хто схвалював її діяльність у квітні минулого року – до 27% зараз, при чому лише 5% респондентів схвалює цю діяльність цілком. Не кращі справи й у Кабміну: його діяльність сьогодні «цілком схвалюють» лише 10% українців (у квітні минулого року таких було 32%), а от коливаються від «скоріше не схвалюю» до «зовсім не схвалюю» 42% (у квітні минулого року – 12%).

З місцевою владою все також не дуже радісно. Якщо у квітні 2022 року «цілком схвалював» її діяльність 51% українців, то на вересень 2023 року ця цифра впала до 17%. 45% респондентів цю діяльність не схвалюють (у квітні 2022 таких було лише 13%). Схоже, виданий народом кредит довіри місцева влада виправдати не змогла.

Беззаперечне схвалення суттєво зменшилося й в органів охорони правопорядку. Якщо у квітні 2022 року діяльність поліції цілком підтримували 62% наших співгромадян, то у жовтні 2023 це можуть про себе сказати лише 26%. Та й кількість невдоволених зросла з 7% – до 27%.

Схоже, досить сильно за останні півтора року в країні змінилася мовна ситуація. На сьогодні українською мовою вдома зазвичай розмовляють 60% мешканців України. Зрозуміло, ця цифра набагато вища у західних областях (93%), дещо нижча у центрі (67%), ще нижча на півдні (35%) та найнижча на сході країни (21%). Але значно цікавішим є процент тих, хто зараз вдома розмовляє обома мовами. Так, на заході цей процент не суттєвий. Але в центрі таких людей 29%, на півдні – 46%, а на сході – 54%. І це при тому, що виключно російською мовою нині розмовляють вдома 6% мешканців центру, 16 % мешканців півдня та 24% мешканців сходу країни.

Як повідомляв Харків Times, згідно з Восьмим всеукраїнським муніципальним опитуванням, проведеним у квітні-травні цього року Соціологічною групою «Рейтинг» від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту, абсолютна більшість жителів Харкова (86%) відчуває гордість за те, що вони є саме харківцями. Ще 10% скоріше відчуває, ніж ні. Це – найвища оцінка по Україні.