Погруддя молодогвардійців на вулиці Культури у Харкові знаходяться під захистом держави – міськрада

Фото: Харків Times

Алея героїв-молодогвардійців (8 пам’ятників), розташована перед входом у Харківський ліцей № 116 Харківської міської ради  по вулиці Культури, 22, є пам’яткою монументального мистецтва місцевого значення.

Про це Харків Times дізнався з листа Департамента житлово-комунального господарства Харківської міської ради, який опубліковав у Facebook активіст Вадим Поздняков.

Лист є відповіддю посадовцев на звернення активіста щодо демонтажу погруддя комсомольців.

За даними міськради, погруддя мають охоронний номер 3061-Ха на підставі рішення виконкому Харківської обласної ради депутатів трудящих від 25.01.1972 № 61. Наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 14.01.2021 №10 вона була внесена до Державного реєстру пам’яток історії та монументального мистецтва місцевого значення Харківської області.

«У відповіді на запит КЗ Харківського ліцею №116 Харківської міської ради Департамент культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації надав відповідь, що пам’ятка не втрачає свій правовий статус, але перемішується на відповідно підготовлені меморіалізовані місця та усувається з публічного громадського простору, в контекст якого вказана пам’ятка вже не вписується, та не виступає символом російсько-імперського та радянського минулого. Департаментом освіти Харківської міської ради підготовлено та надіслано до Департаменту культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації лист з проханням розглянути зазначене питання», – йдеться у листі.

Керівниця Північно-Східного відділу Українського інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова повідомила Харків Times, що адміністрація ліцею зверталася до УІНП з питання пам’ятників, і спеціалісти Інституту рекомендували демонтувати погруддя.

«Стосовно приналежності до російської імперської чи комуністичної політики – безумовно, ці бюсти є таким символом. «Молода гвардія» стала відомою після роману Олександра Фадєєва з відповідною назвою. Але якщо подивитися поза романом на історичні факти, то дійсно в тодішньому Краснодоні діяла певна підпільна молодіжна організація. Але немає жодних підтверджень того, що підпільники називали себе саме так, тобто «Молода гвардія», і що це було комуністичне підпілля, як то змальовано в самому романі – принаймні в його другій редакції, після того, як Сталін втрутився в цей творчий процес. Фактично ми маємо бюсти літературним персонажам, які мали свої певні прототипи в реальному житті. Відповідно, це є не чим іншим, як пропагандою візії Радянського Союзу щодо саме Великої Вітчизняної війни», – зазначила Тахтаулова.

Варто згадати, що восени 2013 року під час будівництва Мироносицької церкви влада Харкова демонтувала Алею Слави у центрі міста біля Дзеркального струменя, на якій були встановлені бюсти молодогвардійців.

Як повідомляв  Харків Times, до влади міста Харкова звернулися з пропозицією прибрати пам’ятник російсько-українській дружбі, встановлений на огородженні мосту через річку Харків.