Влада Харкова запевняє, що непридатними до використання є лише 6% наявних у місті укриттів та обіцяє за місяць і їх привести до ладу.
Про це Харків Times повідомили у Харківській міській раді.
«Всі керівники районних адміністрацій, відповідних служб працюють над впорядкуванням підвальних приміщень, щоб люди могли безпечно перебувати там під час обстрілів. На це виділені кошти. Працюватимемо цілодобово, і протягом місяця всі підвальні приміщення будуть приведені у належний стан», – заявив мер Харкова Ігор Терехов в ефірі національного телемарафону.
Нагадуємо: війна в країні триває з 2014 року. Повномасштабне вторгнення рф розпочалося вже майже півтора року тому.
У вересні 2021 року міська влада заявляла про наявність у Харкові більше чотирьох тисяч «простих укриттів». Напередодні вторгнення укриттів дивним чином поменшало – йшлося вже не про чотири тисячі, а про менше, ніж три – 2 872 «підвальних приміщення багатоквартирних будинків, які є найпростішими укриттями для населення».
Вперше журналістам показали те, що міська влада вважала укриттями на випадок обстрілів та бомбардувань, зовсім напередодні вторгнення рф, наприкінці січня 2022 року. «Демонстрація» виявилася жахливою – у приміщеннях стояла вода із плаваючим у ній сміттям, стелі загрожували обвалом, туалети не мали дверей (там, де вони взагалі були облаштовані), іржаві труби сочилися рідиною…
Але була зроблена та розміщена на сайті «Геопортал Харкова» (наразі вже не працюючому) інтерактивна карта укриттів у місті. Харків’янам, які не мають інтернету, рекомендували дізнаватися про наявні укриття в службі «15-62». 24 лютого це нікому не допомогло, фактично єдиним надійним сховищем для містян стало зупинене метро. Багато людей, які жили не поруч зі станціями, просто переселилися до підземки
Метро працювало лише у якості укриття 89 днів, рух поїздів відновився 24 травня. Але на кількох станціях і досі можна спостерігати намети, спальники та сплячих людей, які так і не залишили безпечний світ підземки. Напевне, з ними треба працювати соціальним працівникам та психіатрам.
Рік тому, у червні 2022 року, Харківська міська рада повідомила, що у Харкові нарешті обстежують укриття у багатоповерхових будинках, а також упорядковують їх для використання за призначенням. Тоді за посиланням ще відкривалася та сама інтерактивна карта. А 2 846 укриттів були визнані «придатними для подальшого використання». Це не стосувалося підвалів ЖК, ЖБК та ОСМД і правильно. Принаймні в одному, добре знайомому редакції Харків Times багатоквартирному 14-поверховому будинку на вулиці 23 Серпня до підтопленого підвалу ведуть вертикальні сходинки через діру в підлозі першого поверху, куди лише дивом досі не провалився ніхто з нещасних мешканців будинку. Як тими сходами може спуститися літня людина чи матуся з немовлям на руках, здоровим глуздом не осягнути. Але – відкрито, тому що взагалі не закривається.
Як розповіла Харків Times депутатка Харківської міськради від «Європейської Солідарності» Ірина Гончарова-Багалій, вона особисто перевірила «відкритість» укриттів поблизу свого помешкання у центрі міста після загибелі у Києві матері з дитиною перед зачиненими дверима укриття.
«Ті що я обійшла у нашому районі всі зачинені. На 2 крейдою написано у якій квартирі ключі. На жодному немає контактного телефону відповідальних осіб. Більшість мешканців каже що вони туди не ходять, вже змирилися що прилетить так прилетить», – каже пані Ірина.
За її словами, в останній час по середмістю часто-густо позамальовували написи «Укриття».
«Сподіваюся щоб написати заново, а не тому що їх викреслили зі списку укриттів», – сказала Горчарова-Багалій.
Оскільки дітище міськради «інтерактивна карта укриттів», здається, припинила своє недовге існування, зараз дізнатися про наявність сховищ у своєму районі – неабияке завдання. Харківці знають, що більшість хоч якось облаштованих підвалів у місті приводили до ладу самі мешканці будинків, бо навіть там, де укриття рахувалося укриттям, задовго до вторгнення, та й взагалі до війни було розкрадене все обладнання, включно із належними «за статусом» ліжками та унітазами, вже не кажучи про дизель-генератори та вентилятори.
Як написав у соцмережах один з жителів нашого міста, самі мешканці повиносили з такого «укриття» на колишній Плеханівській вулиці «портрети Леніна, першотравневі плакати й транспаранти, поламані стільці, пусті пляшки, гнилі протигази». Самі мешканці протягнули до «укриття» провід, щоб там було світло (зі стін були вирвані навіть електророзетки). Намагалися якось «влаштувати хоча б для дітей, адже поруч вже прилітали «гради» та «смерчі». Мабуть, це укриття, як і багато інших, обладнаних руками мешканців навколишніх будинків, зараз вважається «придатними для подальшого використання».
Хоча щодо «придатності»… За нашими спостереженнями, лише мінімальна кількість так званих «укриттів» сьогодні відповідає ДБН А.3.1-9:2015 щодо «захисних споруд цивільного захисту». У більшості таких споруд (а може, й в усіх) немає ані систем вентиляції, ані протипилових фільтрів, повітроохолоджувальних установок, автономних кондиціонерів, холодильних машин, повітроводів… Вже не кажучи про ліжка та обладнанні туалети.
У червні, вже після київської трагедії, кореспондент Харків Times відвідав «укриття», що розташоване у підвалі школи в одному з найбільш постраждалих від російських обстрілів районів Харкова. Воно було відкрите. Але одразу ж після входу виявилося, що кілька приміщень майже цілком завалені землею на висоту близько метра, залишаючи лише неширокий прохід вглиб підвалу. Далі там розташовані два приміщення, де колись, до вторгнення, проводилися уроки з військової підготовки й навіть є тир. Номінально з цього підвалу є навіть два виходи, але насправді до одного з них досить важко дістатися. Ані води (при наявності труб), ані туалетів (при наявності каналізації) в цьому «укритті» немає. Під час масованих обстрілів Харкова минулого року тут ховалися люди, яким просто більше не було де ховатись.
Це «укриття» – входить до 6%, які за місяць обіцяють обладнати? Чи його просто замкнуть, а напис на стіні школи замалюють?
Нагадуємо: це «укриття» в школі. Школа вціліла. Наш мер мріє про «змішану форму навчання» та обіцяє до 1 вересня привести шкільні сховища до ладу. За словами працівників цієї школи, станом на червень на обладнання підвалу не було виділено ще ні копійки.
Ну, а винних вже знайшли. Й навіть звільнили. Та оголосили догану.
Як повідомляв Харків Times, 23 лютого 2022 року Харківська міськрада повідомила, що про найближче укриття можна дізнатися, подивившись інтерактивну карту на сайті «Геопортал Харкова» або у міській інформаційно-диспетчерській службі «15-62». Наступного дня почалося повномасштабне вторгнення рф і Харків вперше обстріляли.
На п’ятому місяці повномасштабного вторгнення, у червні 2022 року, у Харкові почали ревізію та приведення до ладу бомбосховищ та укриттів.
Наприкінці червня 2023 року за неналежний стан сховищ звільнили з посади начальника Управління цивільного захисту Департаменту по взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту Олександра Пушкарьова та оголосили догану директору департаменту Валентину Топчію.