Харківський видавець відтворив у віртуальному вигляді зруйнований храм 18 століття (відео, фото)

Фото Стефана Таранушенка

Видавець Олександр Савчук презентував тримірну візуалізацію дерев’яної Введенської церкви, побудованої у 1761 році в селі Артемівка (зараз це територія міста Мерефа Харківської області) та знищеної радянською владою у 30-х роках ХХ століття.

Про це Харків Times повідомили у Харківському літературному музеї.

Відтворити вигляд храму вдалося завдяки кресленням і фотографіям Стефана Таранушенко (1889-1976) – слобожанського дослідника українського дерев’яного храмового будівництва, мистецтвознавця, культуролога та музейника. Найактивніша, найплідніша фаза діяльності Таранушенка припала на 1920-1930 роки: він обстежив і описав сотні українських сільських церков, які за кілька років будуть безбожно і безжально зруйновані радянською владою.

Візуалізація за допомогою AR-технології знищеної Введенської церкви, – частина проєкту Савчука про п’ять дерев’яних шедеврів української сакральної архітектури Лівобережної України. Його нова книжка “Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури” невдовзі вийде з друку. Це буде видання з доповненою реальністю. Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду (УКФ).

“Українські дерев’яні церкви – це фольклор, тільки в архітектурі. Збудовані переважно безіменними для нас майстрами на замовлення спільноти, громади села – вони могли бути (а могли не бути) шедеврами, але завжди втілювали народну уяву про красу, про велич, про присутність Бога на землі. Можливо тому знищення храмів більшовиками українці сприймали як саморуйнування. Дерев’яні церкви зникали з різних причин (вогонь і вода, шашель і грибок, занепад громади), але саме насильницька, свідома деструкція була найболіснішою – через неприродність втрати”, – розповідає Савчук.

Артемівку у 17 сторіччі осадив полковник Харківського Слобідського полку Іван Сірко. Згодом віддав її у віно за дочкою мереф’янському сотнику Іванові Артеменку – звідси й назва. Нині Артемівка входить до складу міста Мерефа, на центральній площі якого стоїть пам’ятник Сірку.

Характерні риси стилю храму вказують до його належності до так званої Лиманської школи майстрів (від назви с. Лиман на Харківщині), яку вивів Таранушенко, ретельно дослідивши пропорції усіх відомих йому церков Лівобережжя.

Фото Стефана Таранушенка