Громадянам України дозволили змінювати по батькові

Фото: rada.gov.ua

Верховна Рада у другому читанні прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові” (проект №2450). Закон вступає в чинності 1 січня 2021 року.

Про це Харків Times дізнався з повідомлення ЛІГА: ЗАКОН.

Тепер громадяни зможуть змінювати не лише своє прізвище і ім’я, що вже передбачено чинним законодавством, а й по батькові.

На свій розсуд змінити по батькові зможуть фізособи, які досягли 16 років. Для фізосіб, які досягли 14 років, знадобиться згода батьків або піклувальника.

При досягненні 14 років можна змінити своє ПІБ за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.

У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

Як повідомляє Укрінформ, в пояснювальній записці до закону зазначається, що проект закону розроблено з метою виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гарнага проти України» й усунення невідповідностей, які існують між нормами цивільного та сімейного кодексів України, щодо можливості зміни фізичною особою по батькові.
Українське законодавство відносно вільно дозволяє особі змінювати ім’я або прізвище, але прямо не передбачає право особи змінювати на власний розсуд своє по батькові. Ці обмеження є невиправданими. У справі Гарнага проти України порушення було визнане судом через те, що положення Цивільного кодексу України щодо зміни імені, прізвища та по батькові невиправдано обмежують особу у зміні по батькові. Суд встановив, що у порівнянні з «майже повною свободою» зміни імені або прізвища в Україні, обмеження на зміну по батькові не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством.