Сергій Данило: Єдиний захист від “чорних ріелторів” – хороший адвокат

Законні права та інтереси людей необхідно захищати кожен день – день у день. Це добре відомо адвокатам і правозахисникам. Кожен з них – джерело гостросюжетних детективних історій. Але не завжди він може їх розповісти – через необхідність не розголошувати або таємницю слідства, або персональні дані людей. Але коли адвокат має намір захищати не тільки клієнтів, але і багатьох інших своїх співгромадян, поруч з якими він живе, частину історій розповісти все ж варто. Щоб люди знали, хто йде їх представником до міськради.

В останні роки наше місто буквально захлеснула хвиля випадків відбирання квартир у звичайних громадян – розповідає Сергій Данило. Тижня не проходить, щоб в новинах не з’явилося повідомлення, що хтось із харків’ян опинився на вулиці, а його квартиру вже тричі перепродали. І без кваліфікованої правової допомоги шанси людини повернути собі своє житло практично дорівнюють нулю.

Наприклад, в минулому році в квартиру до молодої самотньої жінки завітали молоді люди спортивної статури, яких зазвичай називають “тітушками”. Непрохані гості повідомили Світлані, що її квартира – зовсім і не її, а належить якомусь громадянинові Протасовичу, який не має наміру більше терпіти її на своїй житлоплощі. А тому у зовсім не вишуканих виразах Світлані “запропонували” вимітатися з її квартири. На все дали тиждень.

Спроби Світлани щось з’ясувати успіхом не увінчалися. Вона ніяк не могла дізнатися, як же її квартира стала чиєсь власністю. За допомогою нотаріуса вдалося тільки дізнатися, що квартира була перепродана кілька разів, поки її не купив Протасович. Довелося шукати адвоката, щоб розбиратися з загарбниками в суді і прокуратурі.

Адвокат Сергій Данило дуже хотів допомогти Світлані. Але ще він бачив в цій справі можливість придбати новий досвід. Йому вдалося з’ясувати, що за рік до візиту в квартиру Світлани “тітушек” по її під’їзду ходили якісь люди і розпитували про неї сусідів. Коли точно дізналися, що Світлана живе одна, і родичів в Харкові у неї немає, розпитування припинилися.

Зате в тому ж 2018 році одним з харківських нотаріусів була зареєстрована угода купівлі-продажу квартири Світлани. На подив Сергія Данило, серія і номер паспорта в документах були вказані саме ті, які записані в паспорті Світлани. Але була відмінність – в паспорті “Світлани”, яка продавала квартиру, була відсутня фотографія, вклеєна по досягненню 25 років. Хоча в паспорті справжньої Світлани вона була.

Угода, зареєстрована за недійсним паспортом – серйозне порушення і тягне за собою відповідальність, аж до кримінальної. Але найголовніше – в документах було ім’я першого “покупця” квартири Світлани. Дрібний кримінальник, раніше промишляв квартирними крадіжками і банальним гоп-стопом і мав кілька судимостей, раптом став респектабельним власником нерухомості, якою він активно торгував. І – що дивно – у нього раптом з’явилися два ідентифікаційні коди.

Цей колишній грабіжник виступив першим покупцем квартири Світлани, а потім продав її іншій людині. Той, в свою чергу, заклав її третьому “покупцеві” – Протасовичу. Позичив гроші і не віддав. Так Протасович став не тільки власником квартири, але і отримав статус “добросовісного набувача”. А для того, щоб повернути квартиру справжній власниці, необхідно було визнавати незаконними і скасовувати всі угоди.

Поліція на заяву Світлани відреагувала мляво. Слідчий викликав її пару раз, один раз допитав і записав “свідком”. Визнавати її потерпілою довелося вже через суд. Там же довелося накладати арешт на квартиру. Невідомо, що зробила б група, яка викрала у Світлани квартиру, дізнавшись, що за цим фактом порушено кримінальну виробництво. Тому суд заборонив будь-які дії з квартирою.

Втім, “чорні ріелтори” теж не дрімали. Раз не вийшло викинути господиню відразу, вони ще спробували оформити на неї кредит в банку під заставу квартири. А потім лідер групи, який має ліцензію арбітражного керуючого, викупив у банку заборгованість Світлани, яка не відала про неї, з хорошим дисконтом. Для цього він якимось дивом переконав банківських працівників, що тільки-тільки отриманий кредит, який вони самі видавали, є безнадійною заборгованістю. Так Світлані зробили “вилку”: якщо вона доводить свою правоту через кримінальну справу, квартиру у неї забирає та ж група, але вже з банківськими документами.

Сергію Данилу залишалося тільки сподіватися, що керуючий банку не перебуває в змові з групою “чорних ріелторів”, і його надії виправдалися. У банку знайшовся співробітник, який клопотав про видачу кредитів на кого завгодно за невеликий хабар. Він уже звільнений.

Залишалося головне питання – як повернути квартиру Світлані, і як все ж домогтися успішного розслідування кримінальної справи. Перше питання, хоч і складно, хоч і важко, але вирішилося. Не треба скасовувати всі угоди, доводячи їх незаконність. Досить довести незаконність першої – в якій жінка, що зобразила із себе Світлану, продала квартиру злочинцю. А всі решта угоди з краденою квартирою автоматично були визнані незаконними. Такі позови у юристів називаються виндикаційними, їх підготовка представляє особливу складність. Але результат – у наявності.

Наступна проблема – належне розслідуванню кримінальної справи. Тут все буде складніше, оскільки впирається в, здавалося б, небажання слідчого робити свою роботу. Хоча багато поліцейських стверджують: доводити шахрайство дуже і дуже важко.

Якщо постійно спостерігати таку несправедливість, у одних людей опустяться руки, інші розлютяться, треті стануть думати, як би створити систему, в якій у пересічного громадянина завжди буде можливість змусити працювати недбайливого правоохоронця.

До останньої категорії людей відноситься адвокат Сергій Данило. Він розуміє, що з отриманням депутатського мандата він також отримає можливість захищати права і законні інтереси своїх співгромадян на більш серйозному рівні. А тому тепер він – кандидат в депутати міськради від ОПЗЖ по Московському району. Щоправда, статус депутата додає і турбот – якщо раніше Сергій Данило захищав інтереси своїх клієнтів, то ставши депутатом, захищатиме інтереси всіх виборців свого округу. Але з цим – він впевнений – впорається.