Міська влада проводить “електронну консультацію” з питання перейменування проспекту Григоренка

1935 10.05.1945 Маршал Советского Союза Г. К. Жуков в Берлине. РИА Новости/РИА Новости

Міська влада оголосила про початок “громадського обговорення у формі електронної консультації” з питання присвоєння імені Маршала Жукова шляхом перейменування проспекту Петра Григоренка.

Про це Харків Times дізнався з повідомлення на сайті міськради.

“Необхідність громадського обговорення цього питання обумовлена надходженням до Харківської міської ради пропозицій від ветеранських організацій міста Харкова щодо повернення історичної назви проспекту в місті Харкові імені Маршала Жукова та з метою залучення представників громадськості до розгляду зазначеного питання, на виконання вимог Закону України “Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”, постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2012 № 989 “Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”, – йдеться у повідомленні.

Обґрунтуванням ветеранських організацій міста Харкова такої пропозиції є історичні події, в яких брав участь Жуков та які пов’язані з його ім’ям. “У роки Другої світової війни Г.К. Жуков брав безпосередню участь у звільненні від нацистських окупантів Східної, Центральної та Західної України, командував військами Першого Українського фронту. Воєначальник бував у Харкові кілька разів як до Другої світової війни, в ході війни і після неї. День нашого міста відзначається як завершення Курсько-Бєлгородської наступальної операції – визволення Харкова, яке ознаменувало найбільша подія – завершення корінного перелому в ході цієї самої кровопролитної війни в історії людства. Також згідно з міжнародними актами Україна взяла на себе зобов’язання вшановувати та увічнювати пам’ять учасників та жертв Другої світової війни 1939-1945 років”, – зазначається у повідомленні.

У повідомленні сказано, що звіт за результатами громадського обговорення та узагальнені пропозиції (зауваження), отримані у ході проведення громадського обговорення, будуть оприлюднені не пізніше 1 січня 2020 року на офіційному веб-сайті Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету https://www.city.kharkov.ua.

Як повідомляв Харків Times, Харківська міськрада на сесії 19 червня перейменувала проспект ім. Генерала Григоренка на проспект Жукова.

14 травня міська комісія з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища розглянула петицію “Поверніть харків’янам історію!” з проханням повернути проспекту ім’я маршала Жукова. За підсумками засідання члени комісії рекомендували винести ініціативу городян на розгляд сесії Харківської міської ради.

У липні Харківський окружний адміністративний суд прийняв до розгляду п’ять позовів про перейменування проспекту Григоренка у Харкові та відкрив провадження за двома адміністративними справами.

На початку серпня Харківський окружний адміністративний суд об’єднав п’ять справ у одне провадження щодо рішення Харківської міської ради про повернення проспекту Петра Григоренка у Харкові імені маршала Жукова.

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Олександр Титов відмовив депутату Харківської обласної ради Дмитру Булаху та депутату Харківської міської ради Ігорю Черняку в розгляді справи про перейменування проспекту ім. Генерала Григоренка на проспект Жукова за правилами загального судочинства.

Харківський окружний адміністративний суд 5 вересня визнав рішення Харківської міської ради про повернення проспекту імені генерала Григоренка імені радянського маршала Жукова протиправним й постановив скасувати це рішення.

Мер Харкова Геннадій Кернес написав в Twitter, що влада Харкова подаватиме апеляційну скаргу на рішення Харківського окружного суду.

Другий апеляційний адміністративний суд Харкова постановив частково задовольнити скаргу Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 5 вересня про неправомірність перейменування проспекту Григоренка в проспект Жукова. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції і виніс нове, яким рішення міськради так само визнається незаконним та скасовується.