Суд не відпустив чеченця Ілаєва на поруки двох нардепів та Меджлісу (відео)

Фото: ХарківTimes

Жовтневий районний суд Харкова 5 листопада відмовив захисту чеченця Амхада Ілаєва, затриманого у якості того, хто знаходиться в міжнародному розшуку за ініціативою правоохоронних органів Російської Федерації, у звільненні його з-під екстрадиційного арешту на поруки.

Про це кореспондент Харків Times дізнався з рішення суду, результативну частину якого у судовому засіданні оголосила суддя Наталія Васильєва.

“Слідчий суддя ухвалив: у задоволені скарги захисника адвоката Ангеліна, яка подана в інтересах ув’язненого Ілаєва Амхада Датхоєвича, 1986 року народження, уродженця Чеченської республіки Російської Федерації, громадянина Російської Федерації, про звільнення громадянина з-під варти у зв’язку з відсутністю підстав для подальшого утримання під вартою – відмовити”, – йдеться у рішенні.

Суд своїм рішенням також відмовив у передачі Ілаєва на особисту поруку народним депутатам Олексію Ковальову (фракція партії “Слуга народу”) та Ахтему Чийгозу (фракція партії “Європейська солідарність”), а також голові Меджлісу кримсько-татарського народу України Рефату Чубарову та Асоціації мусульман-біженців “АЗАН”.

Ілаєв у судовому засіданні пояснив суду, що виїхав з Чечні в Україну разом з братом та батьком після того, як російськими силовиками вночі 30 листопада 2008 року були викрадені з дому та вбиті три його брата. Вони прибули до України 23 грудня 2008 року. Після цього Амхад Ілаєв поїхав додому у Чечню 22 травня 2009 року, щоб продати автівку, а 29 травня вже знов повернувся до України та більше нікуди не виїжджав. Брат Амхада – Имам – у 2012 році виїхав до Франції, та насьогодні вже отримав там статус біженця. Амхад ще у 2008 році оселився у селі в Лозівському районі, згодом одружився в Україні за мусульманським обрядом з Ліаною Салдаєвою, в них народилися дві доньки. Офіційно шлюб вони не реєстрували, жили теж без реєстрації. До 2015 року Ілаєв жив в Україні за внутрішнім російським паспортом. За його словами, у 2015 році, коли це стало неможливо, намагався звернутися до Державної міграційної служби за статусом біженця, але там його відправили до Адміністрації Президента, звідти – знов до ДМС – отже, оформити документи йому так і не вдалося.

За словами захисника Ілаєва Івана Ангеліна, Державна міграційна служба 13 вересня відмовила Ілаєву у наданні статусу біженця на території України, на даний час це рішення оскаржується у суді. Захист наполягав на тому, що Ілаєв близько 10 років проживає на одному місці, за цей час не притягався ані до кримінальної, ані до адміністративної відповідальності, працює, має дружину та двох донек, яких утримує. Факт проживання Ілаєва у селі та складу сім’ї підтверджується довідкою, яку видав сільський староста. Ілаєв являвся на всі судові засідання та на співбесіди до ДМС, його паспорт також знаходиться у ДМС, і він не має можливості виїхати з країни. Все це, за думкою захисту, свідчить, що немає ніяких підстав для подальшого утримання його під вартою.

Адвокат Олена Ведмеденко, що представляє Асоціацію мусульман-біженців “АЗАН”, заявила, що організація надає допомогу 23 уродженцям Чечні, що переслідуються правоохоронними органами РФ. Ми вважаємо, що справа Ілаєва – це суто політична справа. Ілаєв Амхад Датхоєвич дійсно проживав у Чеченській республіці, і його старші брати брали участь у чеченській війні. Після закінчення цієї війни братів було розшукано правоохоронними органами Російської Федерації та вбито. Ми вважаємо, що Ілаєва не можна віддавати до Російської Федерації, бо ця доля повториться”, – сказала вона.

Ведмеденко також зазначила, що Ілаєв не знаходиться у розшуку Інтерпола. “Ми досліджували цю ситуацію. По аналогічним справам Російська Федерація подає матеріали, але Інтерпол їх відкидає”, – сказала вона.

Прокурор просив суд визнати наявність підстав для подальшого тримання Ілаєва під вартою та продовжити застосування екстрадиційного арешту. Він нагадав, що у РФ Ілаєва підозрюють у скоєнні вбивства двох або більше людей та незаконному зберіганні зброєю. Згідно позиції прокуратури, захист не надав суду доказів наявності в Ілаєва сталих соціальних зв’язків. Так, у свідоцтвах про народження двох дітей зазначено прізвище їхньої матері, а факт батьківства Ілаєва офіційними документами не підтверджено. Немає також свідоцтва про реєстрацію шлюбу. Прокурор заявив, що захистом також не надано жодного документа, який би підтверджував знаходження Ілаєва на території України з 2008 року, оскільки відсутні відомості про перетин їм держкордону у 2008-2009 році, а у довідці сільского старости зазначається, що мешкає без реєстрації.

Прокурор також зазначив, що особи, які заявили клопотання про передачу Ілаєва на поруки, не присутні у судовому засіданні. “Вказаними депутатами не зазначено конкретних заходів, які будуть вжиті до Ілаєва у разі звільнення його з-під варти, тобто, яким чином він буде відмічатися, яким чином він буде зв’язуватися з народними депутатами, тобто відсутня будь-яка конкретика… Жодним чином не доведено, які саме заходи народні депутати будуть вживати щодо забезпечення явки Ілаєва до суду, до органів прокуратури, до органів ДМС” – зазначив прокурор.

Він також заявив, що Ілаєв перебуває на території України з 2008 року, і лише 23 жовтня 2019 року відбувається засідання Асоціації мусульман-біженців “АЗАН”, де було затверджено клопотання про взяття на поруки Ілаєва. За твердженням прокурора, цій організації до цього часу “навіть не було відомо про наявність Ілаєва на території України, оскільки наявність Ілаєва на території України жодним документом не була підтверджена”.

Суд задовільнив клопотання прокуратури про залишення Ілаєва під вартою.

Як повідомляв Харків Times, у березні члени президії суспільно-політичного руху “Вільний Кавказ” звернулися до уряду України із закликом зупинити процес екстрадиції до Росії затриманого у Харківській області чеченця Амхада Ілаєва та “надати йому політичний притулок в Україні, згідно з нормами і принципами міжнародного права та Женевської Конвенції з прав людини”.

Колегія суддів Харківського апеляційного суду 4 квітня, залишила під арештом затриманого для екстрадиції до Російської Федерації чеченця Амхада Ілаєва. Ілаєв був затриманий на вимогу ФСБ РФ, інкримінується йому вчинення злочинів, яких він не міг вчинити, оскільки на той час знаходився на території України. В Україні Амхад Ілаєв з 2009 року, ніяких претензій до нього українське правосуддя не має.

25 вересня Жовтневий районний суд Харкова продовжив екстрадиційний арешт чеченця Амхада Ілаєва, затриманого в якості того, хто знаходиться у міжнародному розшуку по лінії Інтерполу за ініціативою правоохоронних органів Російської Федерації. при цьому суд не взяв до уваги клопотання Меджлісу про взяття Ілаєва на поруки.