На вулиці Дерев’янка відкрили меморіальну дошку скульптору Михайлу Овсянкіну

Фото: www.city.kharkov.ua

Меморіальну дошку учаснику Другої світової війни, скульптору-монументалісту Михайлу Овсянкіну (1922-2009) відкрили сьогодні, 25 жовтня, на будинку по вул. Дерев’янка, 11. У цьому будинку скульптор жив з 1963 по 2009 рік. Меморіальну дошку створили скульптор Сергій Ястребов і громадський діяч, мистецтвознавець Петро Прокопенко, який виступив архітектором.

Про це Харків Times дізнався з повідомлення прес-служби Харківської міськради.

Саме Михайло Овсянкін створив пам’ятник “Батьківщини-Матері” на Меморіалі Слави у Лісопарку. Як розповів на відкритті пам’ятної дошки колега і друг Михайла Овсянкіна, скульптор Ігор Ястребов, який працював над пам’ятником Солдату на вул. 23 Серпня і починав створювати фігуру “Батьківщини-Матері” разом з Михайлом Федоровичем, спочатку творча група запропонувала поставити бюст, але його відхилили і вирішили створити фігуру. Михайло Овсянкін взяв роботу на себе.

У процесі створення макета Михайлу Овсянкіну практично поодинці довелося обробити близько 100 тонн глини. Він створив макет висотою 12,75 м за два місяці. “Однак через чиновницьку тяганину реалізувати його в граніті не вдавалося ще сім років. Після каменотесів до розуму скульптуру теж доводив Овсянкін – щодня на 12-метровій висоті рубав на “лісах” до самої ночі. Під час цієї роботи він остаточно занапастив покалічені війною ноги”, – писав мистецтвознавець Петро Прокопенко.

Михайло Овсянкін – автор і інших загальновідомих у Харкові робіт: скульптур на будівлі Південного вокзалу з гербами УРСР і СРСР, бюсту Миколи Скрипника на вул. Пушкінській, пам’ятника загиблим авіаторам Харківського загону та пожежним Чорнобиля, пам’ятника Клавдії Шульженко, меморіальної дошки одному з основоположників космонавтики Юрію Кондратюку та ін.

Син скульптора Дмитро Овсянкін повідомив, що його батько створив майже половину пам’ятників на братських могилах у Харківській області. Крім того, він побудував меморіальний комплекс у Дніпрі, його роботи є в Полтаві, Кременчуці, Запоріжжі, в місті Барвінкове, селі Гусарівка, інших містах і селах.

Саме ці скульптури і пам’ятники – маленькі, непомітні для великого кола людей, які стоять уздовж доріг, в невеликих селах, скульптор вважав для себе дуже важливими.

“Все своє життя він приділяв увагу маленьким пам’ятникам над братськими могилами. Казав: “Я повернувся живий, покалічений, але повернувся, а вони – ні. Тому я повинен щось зробити, щоб їхні імена не забулися”. Багато пам’ятників на братських могилах поставив за свій рахунок. Він був людиною не публічною, але дуже компанійською. У нього в майстерні завжди були друзі, йшли розмови про мистецтво, його вважають одним із знакових авторів соцреалізму в скульптурі в Україні. Дякуємо тим, хто взяв участь, допоміг зробити цю меморіальну дошку. Сподіваюся, що пам’ять про хороших людей в нашій країні збережеться”, – сказав Дмитро Овсянкін.