Влада Харківщини відстоюватиме створення у регіоні не менше семи укрупнених районів

Фото: oblrada.kharkov.ua

Влада Харківщини відстоюватиме створення у регіоні не менше семи укрупнених районів та не погоджється з пропозицією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства про зменшення їх кількості до чотирьох.

Про це ХарківTimes дізнався з повідомлення прес-служби Харківської облради.

21 серпня відбулося чергове засідання робочої групи з підготовки пропозицій щодо об’єднання (укрупнення) районів Харківської області. Участь у заході взяли перший заступник голови обласної ради Віктор Коваленко, перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Микола Тітов, фахівці Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, представники Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області, депутати обласної ради, науковці та керівники ОТГ.

Розглядаючи питання моделювання укрупнення районів у Харківській області, Коваленко підкреслив, “основні критерії, що лягли у розробку системи, яку ми намагаємося створити – це доступність жителів до послуг, що надаються органами державної влади та місцевого самоврядування. Щоб укрупнені райони поєднували у собі всю необхідну інфраструктуру та могли забезпечити своїм громадам сталий, збалансований соціально-економічний та культурний розвиток”.

За словами виконавчого директора Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Миколи Тітова, під час підготовки пропозицій щодо проекту моделювання об’єднання районів Харківської області, використовуючи наукові методи досліджень, було здійснено аналіз стану соціально-економічної активності існуючих 27 районів та 7 міст обласного значення. Він також зазначив, що значна увага приділялась географічному розміщенню районів та шляхам сполучення між населеними пунктами, враховувались й історичні, економічні, екологічні, географічні, логістичні, демографічні, культурні традиції та інші особливості регіону.

“Але надані пропозиції щодо дев’яти укрупнених районів у Харківській області не були підтримані київськими експертами. У результаті додаткових консультацій та враховуючи дотримання головної мети – створення найефективнішої моделі укрупнення, щоб за рахунок об’єднання ми зробили громади ще більш спроможними, робочою групою було підготовлено пропозиції щодо утвореня семи укрупнених районів в області”, – сказав Тітов.

На його думку отриманні дані не можна ігнорувати, бо критерії, які були покладанні робочою групою в розрахунки абсолютно об’єктивні та розроблені відповідно до європейської практики утворення муніципальних одиниць субрегіонального рівня. Зокрема, при моделюванні об’єднання Харківщини у сім районів враховувались:

  • Площа – 4,5 тис кв км (від 3,6 до 5,3);
  • Населення – 145 тис (від 120 до 175, крім Харківського району);
  • Щільність населення – 33 особи на 1 кв км (крім Харківського району);
  • Кількість населених пунктів – 250 (від 180 до 290), а також їх доступність до центрів нових районів: до 85% – на відстані до 60 км і лише 15% – на відстані більше 60 км;
  • Фінансова забезпеченість – зведений бюджет у 2018 році склав 1,9 млрд грн (крім Харківського району), або 13 тис грн на одну особу;
  • Кількість ОТГ – 6.

“Не брати до уваги науково-обґрунтовані висновки робочої групи зовсім не вірний підхід. Як результат, невиважені рішення можуть призвести не до розвитку регіонів, а до дискримінації ідеї та конкретних позитивних результатів, які були вже досягнуті під час децентралізації”, – зазначив перший заступник голови обласної ради.

До того ж, присутніх обурив той факт, що в Івано-Франківській області при населенні 1,4 млн осіб та площі 13,9 кв км пропонують утворити 5 укрупнених районів. А у Харківській області за планом київських експертів – 4 райони при населенні 2,7 млн осіб та площі 31,4 кв. км.

Представник від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Юрій Коток зауважив, що пропозиції Міністерства щодо укрупнення районів – це лише проєкт, який розробляється та буде спільно обговореним з областями.

“Зараз ми чекаємо на пропозиції всіх областей України, щоб системно проаналізувати та подати проєкт до Кабінету Міністрів України. Робота триватиме до завершення 2019 року”, – сказав Коток.

Тож, за результатами засідання робочої групи, враховуючи географічні особливості, щільність населення, перспективи формування бюджетів та інші чинники було прийнято рішення продовжувати відстоювати створення семи укрупнених районів у Харківській області.

“Це наша спільна принципова пропозиція, які ми разом з науковцями, експертами, громадськістю та депутатським корпусом будемо підтримувати і відстоювати задля ефективного соціально-економічного розвитку Харківщини”, – акцентував Тітов.

Як повідомляв Харків Times , Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства запропонувало нову схему поділу Харківської області – передбачається, що в ній буде чотири об’єднаних району замість нинішніх 27.

Голова Харківської обласної ради Сергій Чернов заявив, що у Києві не враховується думка регіону щодо укрупнення районів області.