Державний регулятор повинен виплатити «Харківгазу» 600 мільйонів

Фото: РБК-Украина

Суд зобов’язав державного регулятора встановити газовій компанії економічно-обґрунтований тариф та включити до його складу компенсацію збитків за 2014-2018 роки, в розмірі 589,8 млн. грн.

Про це ХарківTimes дізнався із повідомлення АТ «Харківгаз».

Шостий апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення суду першої інстанції, в частині визнання протиправною бездіяльність НКРЕКП з перегляду тарифу на розподіл газу для АТ «Харківгаз».

«Необхідність формування економічно-обґрунтованого тарифу прямо передбачена законодавством України і є обов’язком державного регулятора. На даний момент НКРЕКП продовжує бездіяльність і не виконує рішення суду. Відповідне рішення набуло законної сили 15 травня 2019 року та є обов’язковим для виконання НКРЕКП», – говориться у повідомленні.

Тільки впродовж останніх двох років АТ «Харківгаз» п’ять разів надавало всі розрахунки, пояснення і обґрунтування для перегляду тарифу компанії. Останній раз – в лютому поточного року. Але не зважаючи на вимоги законодавства, рішення суду, наявні розрахунки, НКРЕКП продовжує ігнорувати свої обов’язки.

«Наразі тариф на розподіл в структурі ціни газу складає лише 8%. Це безпрецедентно низький рівень, який не здатен забезпечити безаварійну роботу газових мереж та знищує газорозподільну галузь», – зазначив голова правління АТ «Харківгаз» Дмитро Новицький.

Наприклад, згідно дослідження тарифоутворення компанії Mercados, в середньому у 21 країні ЄС доля тарифу на розподіл в ціні газу – 26%. Тобто, для українських газорозподільних компаній вартість послуг з доставки газу занижена регулятором більш ніж в 3 рази.

Наслідками бездіяльності НКРЕКП та занижених тарифів стали збитки газорозподільних компаній, на загальну суму близько 40 млрд грн. Тільки в 2018 році збитки АТ «Харківгаз» від послуг з розподілу газу склали 367,7 млн. грн. На поточний момент сума збитків досягла 1,1 млрд. грн.

Регулятор не врахував в тарифі необхідні обсяги газу для виробничо-технологічних витрат та встановив занижену вартість цього газу. Ціна палива, затверджена НКРЕКП в тарифі АТ «Харківгаз» на виробничі потреби складає 5,8 тис. грн. за тис. м. куб. А його середньозважена фактична вартість за 2018 рік – понад 11 тис. грн. В результаті, тарифом передбачено коштів на придбання лише 30 млн. кубометрів газу, при реальній потребі 77,8 млн. м. куб.

«Через низькі тарифні заробітні плати з газорозподільної галузі звільнилася третина працівників – майже 30 тисяч фахівців. Середня заробітна плата працівників АТ «Харківгаз» складає 5 000 грн. Наразі аналогічний показник на енергетичних підприємствах області більший на 65%. Компанія майже щодня втрачає спеціалістів. Наповнити вакансії з таким мізерним рівнем зарплатні не можливо навіть людьми без кваліфікації» – повідомила голова профспілки працівників АТ «Харківгаз» Ольга Василенко.

Як повідомляв ХарківTimes, Гройсман пообіцяв обмежити “Нафтогазу” ціну на газ для населення. Кабінет Міністрів в середу затвердить рішення, яким зобов’яже НАК “Нафтогаз України” встановити ціну на газ для населення на рівні майже 8 тис. грн за 1 тис. куб/м на червень, і 7,7 тис. грн – на липень.