Кернес подякував Зеленському за довіру і пообіцяв відновити бюст Жукова

Фото: www.city.kharkov.ua

Кернес подякував президенту Володимиру Зеленському за довіру і пообіцяв відновити бюст Жукова та повернути ім’я маршала проспекту Григоренка.

Про це Харків Times дізнався із заяви Геннадія Кернеса.

“Я вдячний Президенту Володимиру Зеленському за його мудрість в цьому питанні і за те, що він довірив мені як арбітру розібратися в цій проблемі виключно в законній площині”, – написав Кернес.

У заяві наголошується, що ім’я Жукова було присвоєно проспекту ще в 1990 році, до 45-річчя Перемоги. П’ятьма роками пізніше на цьому проспекті з’явився бюст маршала.

“Коли в Україні почалася декомунізація, ім’я Жукова потрапило під політичну заборону. Одночасно з цим Харківська міськрада отримала безліч звернень, під якими стояли десятки тисяч підписів, з проханням не перейменовувати проспект Жукова – харків’яни пам’ятають і цінують роль маршала в визволинні міста. Місцева влада і я особисто, спираючись на статтю Закону, яка говорить про те, що під декомунізацію не підпадають історичні особистості, які визволяли Україну від нацизму, залишили ім’я Жукова проспекту (Про цю норму, до речі, в Інституті національної пам’яті не згадують, вона не вписується в їхню картину світу). Але тодішній голова обласної державної адміністрації Ігор Райнін не взяв до уваги ні статтю закону, ні думку харків’ян і своїм розпорядженням перейменував проспект”, – йдеться у документі.

На початку травня цього року на сайті міськради з’явилася петиція з проханням відновити колишню назву проспекту. За добу вона набрала 5 587 голосів. “І якби, згідно із законодавством, після досягнення 5 000 голосів ми не змушені були закрити голосування, вона б набрала десятки тисяч “за”. На відміну від супротивників такого рішення – і на марші проти повернення імені Жукова до Харкова, і під час знесення бюста маршала – ми бачили не більш 200 чоловік. У тому числі і приїжджих, радикально і націоналістично налаштованих і які нічого не знають про роль Жукова у визволенні Харкова”, – зазначив Кернес.

“І раз я, як Харківський міський голова, повинен стати арбітром у цьому питанні – повідомляю: 1) Бюст маршала Жукова буде відновлений найближчим часом.2) Питання про перейменування пр. імені маршала Григоренко (Григоренко був генералом – Харків Times) на пр. імені маршала Жукова буде винесено на найближчу сесію Харківської міської ради, що відповідає українському законодавству. І там воно буде вирішене депутатами, яким харків’яни делегували право від їх імені ухвалювати ті або інші рішення. При цьому станція метро, ??яка носила раніше ім’я маршала Жукова, залишиться з нинішньою назвою “Палац спорту”, – йдеться в заяві.

“Упевнений, що в цьому питанні правда на боці більшості харків’ян, які вважають за краще висловлювати свою позицію цивілізовано – без вандалізму, зіткнень, газових балончиків та інших атрибутів революційної доцільності. Пора вже повертатися з Майданів до здорового глузду і правового поля і не сварити людей між собою”, – наголосив мер.

Як повідомляв ХарківTimes, 2 червня, близько 13:30 проукраїнські активісти знесли пам’ятник радянському маршалу Жукову на проспекті генерала Петра Григоренка.

Слідчі поліції відкрили два кримінальні провадження за фактом знесення пам’ятника Жукову на проспекті Петра Григоренка та розпилення громадянами сльозогінного газу у натовп – за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) та ч. 2 ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу.

Президент Володимир Зеленський закликає владу Харкова з’ясувати “правову колізію” щодо пам’ятника та проспекта Жукова, і знайти рішення, яке буде яке буде якнайбільш прийнятним для будь-якої зі сторін.

Український інститут національної пам’яті нагадує, що згідно Закону України про декомунізацію пам’ятник Жукову повинен бути демонтований. Окрім того, згідно Закону України про присвоєння імен в тому числі і топонімам, сьогодні немає правових підстав присвоїти ім’я Жукова будь-якому топоніму.