До суду передали справу п’ятьох російських командувачів за удар по «Епіцентру» в Харкові

Прокурори направили до суду обвинувальний акт стосовно п’ятьох високопосадовців Збройних сил РФ, яких слідство вважає причетними до планування, організації та реалізації авіаудару по гіпермаркету «Епіцентр» у Харкові 25 травня 2024 року. Внаслідок атаки загинули 19 людей, ще 46 отримали поранення.

Про це Харків Times повідомили у Харківській обласній прокуратурі.

За даними слідства, 25 травня 2024 року російські літаки Су-34 вилетіли з аеродрому «Бутурлинівка» у Воронезькій області РФ та випустили три уніфіковані міжвидові плануючі боєприпаси УМПБ Д-30СН по будівельно-господарському гіпермаркету «Епіцентр» у Київському районі Харкова. Кожен із боєприпасів містив близько 100 кілограмів вибухової речовини. Три боєприпаси влучили безпосередньо в будівлю гіпермаркету та поряд із нею.

Внаслідок удару загинули 19 людей, серед яких 12-річна дівчинка та 17-річний хлопець. Ще 46 людей отримали поранення. У день атаки в гіпермаркеті перебували близько 200 покупців, працівників і членів їхніх родин, зокрема діти.

Прокуратура повідомляє, що спільно з Управлінням СБУ в Харківській області та Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України слідчі відтворили повний ланцюг підготовки та виконання авіаудару. За версією слідства, рішення про атаку ухвалив командувач угруповання військ (сил) «Північ», після чого його перший заступник — начальник штабу розробив план вогневого ураження та підготував бойові розпорядження. Начальник штабу — перший заступник командувача 6 армії військово-повітряних сил та протиповітряної оборони ПКС РФ виконав технічні розрахунки часу удару, кількості літаків і засобів ураження, командувач 6 армії ВПС та ППО ПКС РФ віддав наказ на виліт авіації, а командир 47-го бомбардувального авіаційного полку передав наказ екіпажам літаків, які здійснили пуск боєприпасів. Саме цих п’ятьох військових посадовців — чотирьох генералів і одного полковника — слідство вважає причетними до планування, організації та реалізації авіаудару.

За версією слідства, мішенню свідомо обрали цивільний гіпермаркет у вихідний день, коли всередині перебувала велика кількість людей.

У межах досудового розслідування правоохоронці провели 52 огляди місця події, 147 судових експертиз та допитали понад 150 свідків і інших осіб. За даними прокуратури, шкода довкіллю перевищила 860 млн гривень, матеріальні збитки гіпермаркету — понад 330 млн гривень, а загальна сума збитків перевищила 1,1 млрд гривень.

Прокурор Харківської обласної прокуратури затвердив і направив до суду обвинувальний акт стосовно п’ятьох російських військових посадовців. Їм інкримінується ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством, вчинене за попередньою змовою групою осіб; у редакції статті, чинній станом на травень 2024 року).

Досудове розслідування здійснювали слідчі Управління СБУ в Харківській області.

Як повідомляв Харків Times, служба безпеки України зібрала доказову базу на військове командування рф, яке організувало повітряний удар по харківському гіпермаркету «Епіцентр» 25 травня 2024 року.