Правоохоронці викрили розкрадання понад 14 млн грн бюджетних коштів в харківському виші – ймовірно, мова йде про ХАІ

Правоохоронці викрили розкрадання фондів заробітної плати на суму близько 14,3 млн грн, до яких причетний колишній ректор одного з провідних університетів Харкова.

Про це Харків Times повідомили речник Управління СБУ Харківської області Владислав Абдула та Харківська обласна прокуратура.

За даними слідства, станом на 2012 рік проректор університету з науково–педагогічної роботи підтримував товариські стосунки з директором місцевої фірми, яка тривалий час виконувала підрядні ремонтні роботи цього вишу. Разом вони вирішили організувати схему заволодіння бюджетними коштами навчального закладу. Посадовець університету запропонував директору компанії підібрати на посади фіктивних робітників вишу, які не повинні були знаходитись на робочих місцях та виконувати інструкції відповідно до займаних посад. Очільник фірми погодився на це та залучив до плану виконроба, який допомагав підшукувати «працівників». З 2012 по 2023 роки на роботу до університету було зараховано дев’ять осіб на посади робітників з обслуговування приміщень, серед яких були родичі й знайомі організаторів протиправної оборудки.

«Мертвим душам» щомісяця протягом 12 років безпідставно нараховувалась заробітна плата та премії. У подальшому директор та виконроб будівельної фірми знімали нараховані суми із зарплатних банківських карток фіктивних робітників вишу та привласнювали ці гроші. Деякі бонуси від цієї оборудки отримували також і фіктивні працівники. Їм безпідставно нараховувався страховий стаж, адже навчальний заклад регулярно сплачував за них обов’язкові платежі на загальнодержавне соціальне страхування.

За період «оборудки» у головного фігуранта декілька разів змінювались посади в університеті. З 2012 по 2018 рік він був проректором з науково-педагогічної роботи, з 2018 по 2023 роки — ректором, а з травня 2023 року його призначено на посаду Першого проректора вишу. Наразі суд відсторонив його від займаної посади.

Трьом організаторам оборудки – колишньому ректору, а також керівнику та виконробу приватної фірми, – повідомлено про підозру за ч. 4 та ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу (розтрата майна, вчинена в особливо великих розмірах в умовах воєнного стану). Їм загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Тривають слідчо-оперативні заходи для притягнення до відповідальності інших службових осіб університету, які забезпечували функціонування цієї злочинної схеми.

Викриття та документування протиправної діяльності проводили співробітники СБУ в Харківській області спільно зі слідчими Нацполіції за сприяння нинішньої адміністрації навчального закладу та за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури.

Правоохоронці не називають ані назви вишу, ані прізвища підозрюваного. Однак в оприлюдненому 22 червня подкасті в. о. ректора Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут” Олексій Литвинов повідомив, що за результатами службового розслідування правоохоронці розпочали кримінальне провадження стосовно колишнього ректора вишу Миколи Нечипорука. Він зазначив, що Нечипоруку повідомлено про підозру саме за ті дії, про які йдеться у повідомленнях правоохоронців. Суд обрав щодо нього попереджувальний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. В Єдиному реєстрі, дійсно, оприлюднене відповідне рішення. В ньому, зокрема, зазначається, що підозрюваний є уродженцем с. Малево Рівненської області, доктором технічних наук. Ці дані співпадають з даними офіційної біографії Нечипорука, яка оприлюднена на сайті ХАІ. Втім, це тільки припущення, яке вбачається нам обґрунтованим, а вину людини встановлює тільки суд.

Як повідомляв Харків Times, рівно три роки тому, в червні 202 року, правоохоронці передали до суду обвинувальний акт щодо директора ТОВ, який у 2017 році незаконно виграв тендер, а згодом поставив студентському містечку Харківського національного аерокосмічного університету «Харківський авіаційний інститут» лакофарбову продукцію за завідомо завищеними цінами, чим завдав університету збиток більш, ніж на 200 тисяч гривень. Щось у ХАІ час від часу виникають негаразди саме з будівельними підрядниками. Не щастить.