Суд в Гаазі видав ордери на арешт командуючих дальньої авіації та чорноморського флоту рф

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі сьогодні, 5 березня, видав ордери на арешт командуючого дальньою авіацією рф Сергія Кобилаша та командуючого чорноморського флоту рф Віктора Соколова за підозрою у воєнних злочинах і злочинах проти людяності.

Про це Харків Times довідався з повідомлення Міжнародного кримінального суду.

Відповідні ордери на запит прокурорів видала Палата попереднього провадження, до якої входять суддя Росаріо Сальваторе Айтала, головуючий, суддя Томоко Акане та суддя Серхіо Херардо Угальде Годінес, «у контексті ситуації в Україні за ймовірні злочини, вчинені щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року».

Суд вважає, що Кобилаш та Соколов «несуть відповідальність за військовий злочин у вигляді нападу на цивільні об’єкти і воєнний злочин у вигляді заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або пошкодження цивільних об’єктів, а також злочин проти людяності у вигляді нелюдських дій».

«Існують розумні підстави вважати, що вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочини і вчинення дій спільно та/або через інших» і віддання наказів про вчинення злочинів та «неспроможність здійснювати належний контроль над силами, які їм підпорядковуються», – йдеться у рішенні Міжнародного кримінального суду.

Суд вважає злочином російські удари по електричній структурі України в позаминулому та минулому роках.

«Палата попереднього провадження ІІ встановила, що існують розумні підстави вважати, що передбачувані удари були спрямовані проти цивільних об’єктів, і для тих установок, які могли бути кваліфіковані як військові об’єкти у відповідний час, очікувана випадкова шкода та збиток для цивільного населення були б однозначно надмірна для очікуваної військової переваги», – зазначено у документі.

Щодо злочинів проти людяності, Міжнародний суд свідомо не розголошує, які саме злочини й проти кого маються на увазі, «щоб захистити свідків і гарантувати розслідування». Але, розуміючи, що «поведінка, подібна до тієї, про яку йдеться в даній ситуації, яка є порушенням міжнародного гуманітарного права, як стверджується, триває», суд вважає, що «обізнаність громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів».

Суд вважає, що «є розумні підстави вважати, що підозрювані також несуть відповідальність за злочин проти людяності «інші нелюдські дії […], що навмисно спричиняють сильні страждання або серйозні тілесні чи психічні чи фізичні ушкодження».

«Таким чином, Палата попереднього провадження II вважає, що в інтересах правосуддя дозволити Секретаріату публічно оприлюднити наявність ордерів, імена підозрюваних, злочини, за які видано ордери, і форми відповідальності», – зазначили у Міжнародному суді.

Як повідомляв Харків Times, майже рік тому, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента росії володимира путіна. Його звинувачують у незаконному примусовому переміщенні українських дітей. «Подільницею» російського президента у цій справі виступає російська уповноважена з прав дитини марія львова-бєлова.