Місто хоче націоналізувати ТЕЦ-5. Область не проти

Проходження важкого через війну рф проти України опалювального сезону 2022-2023 років у Харкові може ускладнитися через непорозуміння між газовою компанією та ТЕЦ-5, яка 22 липня відключила гарачу воду у 800 будинках трьох районів міста. Щоб зменшитии ризики для містян, мер Харкова Ігор Терехов звернувся до РНБО з пропозицією передати теплоцентраль у власність держави.

Про це Харків Times повідомили в прес-службі міської ради.

Гендиректор КП «Харківські теплові мережі» Василь Скопенко під час наради у мерії повідомив, що без гарячої води тимчасово залишилися мешканці близько 800 будинків на Олексіївці, у Новобаварському та частково Холодногірському районах. За словами гендидиректора “ХТМ”, раніше з ТЕЦ-5 була досягнута домовленість про те, що городяни будуть забезпечені гарячою водою. Тепер же «Харківські теплові мережі» розпочали оперативний ремонт котельні на Павловому Полі, а послугу зможуть відновити не раніше, ніж за 10 днів.

Ігор Терехов зазначив, що харків’яни не мають бути заручниками фінансових непорозумінь між приватними господарюючими структурами.

«Хочу сказати керівникам ТЕЦ-5, «Харківміськгазу». Ви – два приватні підприємства, які мають суміжних власників. У нас попереду – опалювальний сезон в умовах війни, тому миритися з пріоритетами ваших комерційних інтересів я не маю наміру. Я хочу, щоб харків’яни стабільно отримували тепло та гарячу воду, тим більше, коли йде війна», – підкреслив мер Харкова.

Ігор Терехов резюмував, що для врегулювання ситуації він публічно звертається до голови Харківської обласної військової адміністрації з проханням надіслати листа до Ради національної безпеки та оборони з питання націоналізації стратегічно важливого об’єкту, який знаходиться у приватних руках.

Очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов готовий підтримати ініціативу харківського міського голови Ігоря Терехова щодо націоналізації ТЕЦ-5 в Харкові. Про це Олег Синєгубов заявив на брифінгу 23 липня в Харкові, повідомляє пресслужба ОВА.

За словами Олега Синєгубова, у харків’ян має бути тепло в оселях. “Це першочергове завдання. Жителі не можуть бути заручниками “розбірок” між підприємцями”, – зазначив він.

“Тому я готовий підтримати ініціативу міського голови Харкова Ігоря Терехова щодо ТЕЦ-5”, – заявив Олег Синєгубов.

Також голова ХОВА додав, що зараз Харківська обласна військова адміністрація спільно з мерією “відпрацьовує можливий механізм, включно із зверненням до Ради національної безпеки та оборони України щодо вирішення цього питання”.

Нагадаємо, що у березні, на ТЕЦ-5 заявили про те, що собівартість виробництва електроенергії у чотири рази перевищує вартість електроенергії на ринку. З 1 березня Кабмін передбачив постачання газу за пільговою ціною 7,080 гривні за тисячу кубометрів для обмеженої кількості підприємств. ТЕЦ-5 до цього переліку не потрапила. 3 травня у компанії оголосили про призупинення роботи, але 17 травня заявили про поновлення діяльності.

30 травня ТЕЦ-5 повідомила, що зупиняє роботу через зростання цін на газ. За інформацією прес-служби компанії, з 1 червня “Нафтогаз Трейдинг” продає газ ТЕЦ-5 по 29 400 гривень за тисячу кубометрів, що втричі більше попередньої ціни (7 900 грн/ за тис. куб). Пізніше роботу поновили.

Довідково:

Харківська ТЕЦ-5 — одна з найбільших в Україні, здатна нести електричне навантаження до 540 МВт і покривати теплове навантаження до 1420 Гкал/год. ТЕЦ забезпечує електроенергією та теплом побутових, промислових та бюджетних споживачів Харкова.

У 2012 році Харківську ТЕЦ-5 у держави викупило ТОВ Укрістгаз ( Київ), 100% власником якого є ITONS Holding GmbH (Австрія). За даними сайту youcontrol.com.ua, кінцевим бенефіціаром компанії є Рубен Захарян (Швейцарія). За інформацією ЗМІ, ТОВ Укрістгаз пов’язане з народним депутатом від забороненої проросійської партії “Опозиційна платформа – за життя” Юрієм Бойко.